HomeBhbasketBravo Zmajevi, ovako se bori za svoju državu

Bravo Zmajevi, ovako se bori za svoju državu

Reprezentacija Bosne i Hercegovine nije uspjela proći u drugi krug Eurobasketa u Sloveniji. U utakmici koja je odlučivala o trećem putniku u Ljubljanu naši reprezentativci nisu uspjeli doći do potrebnih 10 razlike, te iako smo slavili 78-76, iako imamo tri pobjede u “grupi smrti” nismo uspjeli. Ipak, sjajna igra i borbenost naše reprezentacije može nas sve učiti ponosnim. Igra protiv košarkaške velesile kakva je Litvanija govori da je selektor na pravom putu da od ove ekipe u budućnosti napravi respektabilnu evropsku reprezentaciju.

U utakmicu smo ušli prilično nervozno sa dvije vezane greške i 0-5 Litvanaca, vrlo brzo se vraćamo i zahvaljujući sjajnoj igri u odbrani, prije svega sjajnog Đedovića i ravnoteži u skoku, uspjeli smo skoro cijelu prvu četvrtinu držati vodstvo. Ipak, na kraju prve četvrtine rezultat je glasio 18-18. U drugoj četvrtini se igralo koš za koš, naša reprezentacija nije posustajala ni kada su počele rotacije igrača sa klupe, te odlazimo na odmor s vodstvom 31-30, ipak dojam je bio da je naša prednost mogla biti i ubjedljivija da je Wright bio raspoloženiji u napadu.

Treću dionicu ponovo bolje otvaraju Litvanci koji u ovom dijelu podižu procenat šuta za tri poena, ali naši reprezentativci ipak uspostavljaju ravnotežu u igri. Zahvaljujući Mirzi Teletoviću vraćamo vodstvo i 2:45 do kraja četvrtine imamo 50-46, a četvrtinu završavamo sa vodstvom 57-52.

Zadnju četvrtinu vrlo brzo ulazimo u bonus i probleme sa “penalima”, što primorava Acu da zaigramo zonu, ali ipak, sjajna igra nas dovodi sredinom četvrtine do željene prednosti (58-74) koja nam je jamčila drugi krug. Na kraju ulazimo u dramatičnu završnicu (u želji da pojedimo 10 i više razlike) gdje par lopti ne uspjevamo pokupiti u odbrani, što Litvanci kažnjavaju i dolaze do razlike koja njima odgovara. U zadnjim trenucima utakmice Teletović je imao dalekometni šut za prolaz, ali lopta ostaje na obruču. Rezultat na kraju 78-72 za “zmajeve”.

Što se tiče pojedinačnog učinka ovo je bila ponajbolja utakmica Mirze Teletovića u nacionalnom dresu 31 poen i 7 skokova, bez greške u napadu govori da je kapiten bio “pravi” večeras. Pored njega  sjajni Đedović, po mnogima najbolji odbrambeni igrač turnira 20 poena i 3 ukradene lopte. Ponovo su sjajni bili Gordić 6 poena i po pet skokova i asistencija, Kikanović 10 poena, Šutalo 7 poena.