HomeBhbasketReprezentacijaČeška u Pardubicama savladala Bosnićeve Zmajeve (FOTO)

Češka u Pardubicama savladala Bosnićeve Zmajeve (FOTO)

Reprezentacija Češke i drugi put u kvalifikacijama porazila je nacionalni tim Bosne i Hercegovine. Večeras su u Pardubicama slavili rezultatom 69:64.

Česi bolje otvaraju susret i vode sa 6:0. U tom periodu nismo uspjeli pogoditi niti jedan šut, sve do trojke Aleksandra Lazića, koji če drugom trojkom poravnati na 8:8. Zakucavanjem Amara Gegića poveli smo sa 13:12, a onda i sa 15:14.

Pumprla je domaćima vratio prednos 16:15, a potom je Bonacik pogodio trojku za 19:15. Prvi period završen je rezultatom 20:15, a u finišu su Česi napravili seriju 8:0.

Seriju od 10:0 koja je nastavljena u drugom periodu presjekao je Haris Delalić. No, u 13. minuti utakmice Česi odlaze prvi put na dvocifrenu prednost 30:20.

Trojkom Vrapca smanjili smo na 34:27 nakon čega selektor češkog tima traži minutu predaha. Lazić je novim poenima smanjio na 34:29 ma 3:30 prije poluvremena, a onda Gegić nas vraća na -3 (34:31).

Fenomenalnom akcijom Zahiragić-Halilović smanjli smo na 34:33 i natjerali domaćeg selektora na novi time-out. Samo zahvaljući svojim greškama naši reprezentativci nisu otišli na poluvrijeme sa prednošću. Na veliki odmor otišlo se s rezultatom 39:33 u korist Češke.

Domaći su početkom trećeg perioda ponovo otišli na dvocifrenu prednost 45:35. Ipak uslijedila je serija našeg tima 6:0 i smanjli smo na 45:41 u 25. minuti.

Lazić je imao priliki da sa slobodnih bacanja smanji na – 2, ali je ostalo 47:43. Prije Lazićevih “slobodnjaka” šut za tri poena promašio je Hasandić.

Do kraja trećeg perioda naš zaostatak je varirao od 3 do 5 poena, a u posljednji period ušli smo s rezultatom 55:50.

U posljednjem perodu nismo imali kontrolu defanzivnog skoka. Jer da jesmo sigurno bi smanjili zaostatak, a možda i poveli. Ovako kod 59:51 selektor Bosnić je zatražio time-out.

Ide naša serija 6:0 i dolazimo na 59:57 na 5:25 prije kraja utakmice… Vrabac je promašio trojku za poravnanje, a nakonon kontranapada Česi odlaze na 62:57. Naš selektor zove time-out. Gegić je na 1:29 prije kraja susreta pogodio za – 2(64:62). Bohačik pogađa “tricu”, Zahiragić promašuje i sa -5 ulazimo u posljednji minut.

Prednost Čeha nismo uspjeli dostići… No, u porazu je viđeno dosta dobrih stvari. Ovo je tim za budućnost, tim uz pojačanja koji će otići na Evropsko prvenstvo.

Možda i najbolji pojedinac u našoj selekciji je bio Adin Vrabac koji je postigao 14 poena uz četiri skoka i tri asistencija. Sjajan je bio i Aleksandar Lazić koji je bio i najefikasniji sa 16 poena. Dodao je i sedam skokova.

U reprezentaciji Češke je najefikasniji bio Bohačik sa 17, dok je Pumprla dodao 14 poena.