HomeBhbasketReprezentacijaGdje su danas zlatni "Zmajići"?

Gdje su danas zlatni “Zmajići”?

Džanan Musa na pragu je NBA lige, ostali se bore za mjesto pod suncem…

Ovako bi, tri godine nakon historijskog uspjeha i osvajanja zlatne medalje na Evropskom prvenstvu za kadete u Litvaniji, mogao glasiti raport o zlatnim “Zmajićima”, prvoj generaciji koja je donijela evropsku titulu našoj reprezentativnoj košarci.

Vodeći igrač

Pod utjecajem tog rezultata, mnogi su pomislili da će “Zmajići” nastaviti u istom ritmu i u starijim kategorijama. No, izuzev 19-godišnjeg Muse, dragulja iz Bihaća, koji je postao vodeći igrač seniorske reprezentacije i ozbiljan član u rotaciji zagrebačke Cedevite, ostalih 11 “Zmajića” očekuje žestoka borba za dokazivanje u “svijetu odraslih”.

Za neke je to razočarenje, drugi, stručniji, naglašavaju da je to i očekivano, jer ne postoji omladinska selekcija koja će iznjedriti 12 asova.

– Doček u Sarajevu nakon uspjeha u Litvaniji, na kojem je bilo 50.000 ljudi, nešto je veličanstveno, ali je to, vjerovatno, kod mnogih stvorilo utisak da ta ekipa mora nastaviti osvajati titule.

No, ipak je bilo riječ o dječacima od 16 godina, za koje je teško predvidjeti kako će se razvijati – kaže Enes Numanović, koji je na EP-u 2015. bio pomoćnik selektoru Josipu Pandži.

Numanović dodaje da i do njega dopiru glasovi o “upropaštenoj generaciji”, ali kaže da za takvu tvrdnje ne postoji uporište.

– Svi smo znali da je Musa predvodnik ove ekipe, vodeći igrač čiji potencijal nikad nije bio sporan, on već kuca na vrata američke NBA lige. Ostali se bore i pokušavaju nametnuti – dodaje Numanović.

Sani Čampara, Njegoš Sikiraš i Lazar Mutić su u poznatim prvoligaškim klubovima u Španiji, ali seniorsko iskustvo stječu uglavnom na posudbama u nižem rangu. Značajniji iskorak na seniorskoj sceni nisu uspjeli napraviti ni igrači koji su još u bh. klubovima. Numanović ipak očekuje da će pojedini od njih uspjeti napraviti dobre karijere.

Jake provjere

Dodaje da talente imamo i među sadašnjim kadetima, ali da ćemo individualni kvalitet teško pretočiti u kvalitetan timski rezultat u reprezentaciji.

– Mnogo toga se treba poklopiti da bi se, recimo, osvojila evropska medalja. Naša generacija iz 2015., uz značajan igrački potencijal, prošla je Ligu mladih BiH, mnoge provjere na jakim turnirima u inozemstvu…

Sada toga uglavnom nemamo, zbog toga i nisam preveliki optimista – rekao je Numanović, kojeg, kao ni Pandže, više nema u reprezentativnim selekcijama.

Od Španije do naše A-1 lige

Evropsku titulu 2015. osvojili su sljedeći igrači: Džanan Musa (aktuelni tim Cedevita – Hrvatska), Nikola Đaković (Dynamic Beograd – Srbija), Adi Alikadić (Bosna-Royal), Lazar Mutić (Mursija – Španija, igra za drugi tim u nižem rangu), Aljoša Janković (Igokea), Vedran Mirković i Amar Barukčija (Koš, posudba u Bugojno u A-1 ligi BiH), Srđan Kočić (Budućnost – Crna Gora), Njegoš Sikiraš (Fuenlabrada – Španija, posudba u trećeligašku Avilu), Emir Čerkezović (Sloboda), Sani Čampara (Andora – Španija, posudba u drugoligašku Palensiju) i Timur Ovčina (Burch).

Selektor Josip Pandža vodi ekipu Kaknja, dok je njegov pomoćnik Enes Numanović u sarajevskom Košu.

Talenti odlaze

Numanović kaže da je veliki problem odlazak mladih igrača.

– Mi možemo parirati inozemnim klubovima u pogledu onih osnovnih uvjeta, uključujući kvalitetan stručni rad.

No, kad se uporedi materijalna strana, jasno mi je zašto igrači odlaze. Problem je i to što tokom sezone ne možemo djeci ponuditi dovoljan broj kvalitetnih utakmica – kaže Numanović.

Dnevni avaz

DA LI STE PROČITALI?

Najnovije