HomeBhbasketReprezentacijaGoran Radonjić: Francuzi ne zaboravljaju Vujoševića

Goran Radonjić: Francuzi ne zaboravljaju Vujoševića

I pored činjenice da reprezentativni dres nije moglo da obuče oko 25 najboljih košarkaša Francuske koji trenutno igraju u NBA ili klubovima Evropske lige, reprezentacija trikolora je ostvarila dvije pobjede u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo. Najprije su Francuzi igrali u Belgiji, i prvo poluvrijeme je bilo najslabije u posljednjih 25 godina koliko gledam sve reprezentativne selekcije. Mladim igračima, koji su iznenada dobili priliku da obuku reprezentativni dres, bilo je izuzetno teško da se adaptiraju na nove obaveze. Lopta je bila kao „vruć krompir“ i nisu nikako uspjeli da nadvladaju nervozu, pa je domaćin vodio čak sa 13 razlike. Na poluvremenu je u svlačionici, pored trenera, govorio i kapiten Boris Diaw i hrabrio svoje mlade suigrače. Treći period je bio potpuno drugačiji i kada su Belgijance spustili na samo 8 poena bilo je jasno da će i ovaj put kvalitet biti na strani Francuza. Pobjeda od 11 poena razlike (59 – 70) ostvarena u gostima je bila veliki podsticaj za drugu utakmicu.

Zamislite kako su naši košarkaški prostori čudni. U reprezentaciji Bosne i Hercegovine (male zemlje, ali sa odličnim košarkašima) je bilo puno želje i volje da se nadigra velika Rusija. Svi finansijski problemi su potisnuti u stranu, a ekipa koju predvodi odlični stručnjak Duško Vujošević je ostvarila pobjedu nad višestrukim osvajačima zlatnih medalja na svim svjetskim košarkaškim turnirima. Bosna i Hercegovina je u Rouen došla ohrabrena velikom pobjedom nad ekipom Rusije. U prlijepom gradu uz obale Sene, vezanom za slikare impresioniste, košarkaši Francuske su igrali potpuno rasterećeno. Već nakon prvog poluvremena bilo je jasno da će veći broj kvalitetnih igrača da odluči krajnji ishod. Pobjeda Francuske (84 – 65) je učinila da svi u Košarkaškoj federaciji Francuske mirnije očekuju nastavak kvalifikacija.

Bosna i Hercegovina je igrala dobro, a Duško Vujošević je govorio o većem broju kvalitetnih francuskih igrača. Nakon utakmice Vujošević je stajao po strani, ali mu je prvi prišao i pružio ruku upravo kapiten francuske reprezentacije Diaw, a onda su svi ostali igrači sa sredine igrališta otišli do trenera bosanske reprezentacije, i pružajući mu ruku odali priznanje za sve ono što je učinio u košarkaškom sportu. Francuzi ne zaboravljaju da cijene sportske i košarkaške veličine, a trener Bosne i Hercegovine Duško Vujošević je izuzetna košarkaška ličnost koju svi moraju da poštuju (bez obzira da li ga vole, ili da li navijaju za ekipu koju predvodi).

Pauzu prije 11. kola prvenstva igrači francuskih klubova su iskoristili za odmor, za saniranje sitnih povreda, ali i za pripremu narednih utakmica. Levallois je pobjedom na vrućem terenu u Le Portelu ostvario veliki uspjeh nadigravši domaćina koji je slabo šutirao trojke (samo 3 pogotka iz 18 pokušaja), a toliko je i Klemen Prepelič pogodio, i to iz 6 pokušaja. Slovenački reprezentativac je bio najbolji igrač u svojoj ekipi (15 poena, 4 skoka, 2 dodavanja, a i 5 faulova je napravljeno na njemu).

Antibes je bio bolji od Dijona, a ekipa Gravelines-Dunkerque je još jednom odigrala odlično. Ovaj put su pobjedili u Toulonu, a to je bila 6. pobjeda u prvenstvu od 7 odigranih utakmica od kada ih je napustio najbolji igrač prošlogodišnjeg prvenstva DJ Cooper. U veoma dobroj utakmici oba tima, mladi Luka Ašćerić je bio 18 minuta na trerenu, i svaki put kada je on vodio igru HTV je igrao dobro. Ašćerić je postigao 6 poena sa polovičnim učinkom šuta.

Prošlogodišnji šampion Chalon nije imao nikakvu mogućnost da pokaže svoje bolje svijetlo protiv „knezeva“. Ekipa Zvezdana Mitrovića je igrala snažnu odbranu i veoma efikasan napad. Postigli su čak 30 koševa više, a svih 11 igrača trenera crnogorske reprezentacije se upisalo među strijelce.  Najefikasniji je bio Gerald Robinson (21 poen, 3 skoka i 5 dodavanja) a samo je četiri lopte promašio od 13 pokušaja. Elmedin Kikanović je postigao 16 poena i bio značajna potpora svom timu.

Limoges je iznenadio Nanterre i zabilježio 7. pobjedu, pa se približio vrhu tabele. Zeleni dijele treće mjesto za ekipom Lyon-Villeurbanne, koja je u derbi susretu nadigrala vodeći Le Mans. Posebno ohrabrenje za ekipu predsjednika Tonyja Parkera je činjenica da je Charles Kahudi odigrao najbolju utakmicu nakon povrede sa 18 poena i 7 skokova. David Lighty je takođe bio uvjerljiv sa 20 poena i 7 dodavanja.

Boulazac je odigrao najefikasniju utakmicu u prvoligaškoj konkurenciji, i postigao velikih 109 poena. Čak 4 igrača su postigla više od 17 poena, a 13 trojki (od 23 pokušaja) je bilo značajno za pobjedu nad Strasbourgom koji je takođe igrao dobro (Boulazac je imao šut od 57%, a Strasbourg 54%). U poraženoj ekipi je hrvatski reprezentativac Miro Bilan postigao 17 poena i imao 7 skokova. Cholet je nadigrao CCRB, a Crnogorac Ivan Maraš je igrao 16 minuta i postigao 4 poena uz isto toliko skokova.

Crnogorski trener Savo Vučević kao da je bio posebno motivasan jer je njegov Bourg en Bresse igrao protiv favorizovanog nekadašnjeg šampiona Pau-Lack-Ortheza. Utakmica koju su mogli da vide gledaoci naših prostora na jednom uglednom sportskom kanalu je donijela najbolje izdanje novajlije u Ligi. Kao da je Vučević želio svojim sunarodnicima da pokaže kako je dobar trener, insistirao je na efikasnoj igri. Posebno su dobro igrali u drugoj četvrtini kada je Bourg en Bresse postigao značajnih 36 poena. Prvo poluvrijeme su odlično šutirali trojke (14 – 10), a ukupno su 16 puta pogodili iz 27 pokušaja. Zachery Peacock je bio odličan sa 25 poena, 5 skokova i 4 dodavanja. Ovaj igrač je trenutno najbolji strijelac u prvenstvu sa 21 poenom u prosjeku.

Posebnu pažnju je izazvalo objavljivanje liste igrača za All Star Game koji se igra 29. decembra, i već sada su ulaznice rasprodate pa kao i svake godine neće biti slobodnog mjesta u pariskoj dvorani Accor Arena (bivši Bercy). U selekciji francuskih igrača 5 najboljih će da budu: Elie Okobo (Pau-Lacq-Orthez), Paul Lacombe (Monaco), William Howard (Limoges), Boris Diaw (Levallois) i Louis Labeyrie (Strasbourg), a u ekipi će igrati još i Jérémy Nzeulie (Chalon-sur-Saône), Charles Kahudi (ASVEL), Amara Sy (Monaco), Alain Koffi (Pau-Lacq-Orthez), Amine Noua (ASVEL), Benjamin Sene (Gravelines), Youssoupha Fall (Le Mans). U ekipi stranaca koje će i ovaj put sa klupe da predvodi Zvezdan Mitrović biće u prvih pet: John Roberson (ASVEL), Gerald Robinson (Monaco), David Logan (Strasbourg), Tim Blue (Antibes), Zachery Peacock (JL Bourg). U istoj selekciji će igrati i Zack Wright (Strasbourg), Trae Golden (Le Portel), Kenny Hayes (Limoges), Klemen Prepelič (Levallois), Raymond Cowels (Hyères-Toulon), Miro Bilan (Strasbourg), D.J. Stephens (Le Mans)

Među drugoligašima Nantes je ostvario pobjedu protiv Le Havrea. Luka Antić je igrao samo 2 minuta, Zoran Vrkić je za 22 minuta postigao 6 poena, a Alexandre Gavrilović 8. Nikola Jeftić je postigao 2 poena za 17 minuta, a njegov Roanne je pobjedio Blois. Saint Chamond je pobjedio u gostima protiv Denana, a Andreja Milutinović  je postigao 16 poena za 30 minuta igre. Prvi na tabeli je i dalje jedini neporaženi Orleans, a Miralem Halilović je još jednom bio najbolji igrač na terenu sa 18 poena i svih 8 ubaćenih lopti, a imao je i ogromnih 10 skokova.

Među košarkašicama igračice sa naših prostora su doprinijele svojim dobrim igrama. Maja Škorić je bila dugo na terenu, 27 minuta, ali je postigla samo 2 poena za pobjedu Basket Landesa nad ekipom Nice. Ana Tadić je briljirala u ekipi Mondeville, i sa svojih 10 poena u 20 minuta igre doprinijela da njen tim savlada Lyon. Nantes Reze je bio bolji od Roche Vendee, a Lidija Turčinović je postigla 13 poena, imala 5 skokova i 4 uspješna dodavanja (Lidija je bila i najzaslužnija što je njena ekipa pobjedila u gostima protiv St Amand u ECW kada je postigla 17 poena). Milica Ivanović je igrala koliko i Lidija, 31 minut, ali je postigla samo 7 poena što nije bilo dovoljno da njen tim izbjegne poraz.

Rezultati 11. kola: Le Portel – Levallois 77 – 82; Bourg en Bresse – Pau-Lacq-Orthez 91 – 82; Antibes – Dijon 77 – 74; Monaco – Chalon sur Saone 87 – 57; Hyeres-Toulon – Gravelines-Dunkerque 74 – 88; Nanterre – Limoges 73 – 75; Lyon-Villeurbanne – Le Mans 79 – 71 Cholet – Chalons-Reims 83 – 68; Boulazac – Strasbourg 109 – 102.

Tabela: Le Mans, Monaco 8 pobjeda – 3 poraza, Lyon-Villeurbanne, Limoges 7 – 4, Hyeres-Toulon, Strasbourg, Nanterre, Dijon, Gravelines-Dunkerque, Bourg en Bresse 6 – 5, Pau-Lack-Orthez, Le Portel, Antibes, Cholet 5 – 6, Chalons-Reims, Levallois 4 – 7, Boulazac 3 – 8, Chalon S/S 2 pobjede – 9 poraza.