HomeBhbasketReprezentacijaIzgubljena bitka u srcu Normandije: Zmajevi poraženi od Francuske (FOTO)

Izgubljena bitka u srcu Normandije: Zmajevi poraženi od Francuske (FOTO)

Reprezentacija Bosne i Hercegovine nije dobila bitku u Normandiji. Poraženi smo od Francuske, iako je utisak da smo mogli mnogo bolje. Ipak, iz poraza se moraju izvući pouke, a naša reprezentacija već u februaru 2018. godine nastaviti svoj put ka jednoj od tri pozicije i plasman u dalje kvalifikacije za SP.

Večeras je Francuska pobijedila sa 84:65.

Ključ je bio Džanan Musa, odnosno odbrana Trikolora na njemu. Znali su odakle prijeti opasnost i potpuno neutralizirali našeg najboljeg igrača iz meča s Rusijom, koji je postigao tek jedan poen uz šut 0-8.

Prve minute susreta protiču uz obostranu nervozu i nekoliko nespretno izvedenih napada na obje strane. Poenima Gordića, BiH je povela s 4:2 u trećoj minuti, ali Francuzi potom prave seriju od 9-0 za 11:4, da bi u osmoj minuti ostvarili prednost od 11 poena (17:6). U tim trenucima, našu ekipu nije služio vanjski šut te je upravo zbog toga propalo nekoliko akcija, dok su Francuzi realizovali nekoliko pogodaka iz reketa. Srećom, Zmajevi uspjevaju smanjiti razliku do kraja prve četvrtine (19:12).

Drugu dionicu Trikolori otvaraju sa 22:14, ali nakon toga je konačno „odblokiran“ naš šut iza linije za tri poena. Gordić pogađa dvije trojke, Milošević jednu i približavamo se na svega poen razlike (24:23) u 14. minuti. Domaći tim potom vodi sa tri-četiri poena prednosti, ali naši ne dozvoljavaju Francuzima da se rezultatski odlijepe, da bi izjednačili u 19. minuti s četiri vezana poena kapitena Kikanovića, za 31:31.

Ipak, na poluvrijeme Trilokori odlaze sa pet poena „fore“ (39:34) i to zahvaljujući trojci Juliena sa zvukom sirene.

Treću četvrtinu otvaramo dobro, trojkom Atića za smanjivanje razlike na 39:37. Međutim, uslijedio je novi pad u igri BiH, nekoliko jeftino izgubljenih lopti i Francuzi vode sa 45:37 u 23. minuti, odnosno 51:40 u 27. minuti, košem Falla. Realizacijom slobodnih bacanja Andrije Stipanovića prilazimo na 53:47, ali u zadnjoj minuti četvrtine Trikolori pogađaju nekoliko šuteva, uključujući i trojku Lacombea uz faul, te u zadnjih 10 minuta ulaze sa 61:49.

Početkom četvrte dionice Moustapha Fall zakucava za 14 razlike (63:49). Zmajevi uspjevaju nekoliko puta smanjiti na podnošljivih sedam-osam poena distance, ali sve više gube dah da bi košem Labeyriea domaći otišli na visokih 80:60 u 37. minuti. Do kraja susreta, razlika nije puno oscilirala, tako da su domaći zaključili meč trijumfom od 84:65.

Najefikasniji kod Francuya bio je Labeyrie (13), u redovima BiH Gordić (16).