HomeVremeplovJordi Villacampa: As, predsjednik, spasilac, čovjek !

Jordi Villacampa: As, predsjednik, spasilac, čovjek !

Jordi Villakampa je legenda Joventuta u čijim igrama su uživali ljubitelji košarke širom Evrope. O njegovoj ljudskosti piše “Koš magazin”, tekst novinara Vladimira Stankovića prenosimo ucijelosti.

Teško da ima ljubitelja košarke koji nije čuo za Đordija Viljakampu, dugogodišnjeg kapitena Huventuda iz Badalone, špansog reprezentativca, jednog od najboljih španskih igrača s kraja prošlog veka. Razlog za podsećanje na njega nije Viljakampina sjajna košarkaška i funkcionerska karijera, mada će i o tome biti reči, već njegov humanitarni rad na spašavanju izbeglica koji iz Afrike pokušavaju da se domognu Evrope. Legendarni Đordi je ovih dana u Barseloni podelio svoja iskustva sa novinarima.

Bivši košarkaš i bivši predsednik Huventuda priključio se prošlog leta nevladinoj organizaciji „Open Arms“, čija je glavna aktivnost pomoć izbeglicama koje beže od ratova, progona i bede. U poslednje dve godine ova organizacija je na morskoj pučini pomogla da se spasi oko 30.000 emigranata. Viljakampa je kao dobrovoljac bio spreman da radi sve što se od njega traži. Iz svoje Badalone oitišao je na Maltu gde se ukrcao na jedan brod. Smene su bile po 24 sata. Brod je krstario vodama  centralnoig Mediterana, 12 milja od obale Libije. Veza Viljakampe sa ovom organizacijom datira iz vremena njegovog predsednikovanja, kada je u dvorani Huventuda u Badaloni ustupio reklamni prostor i pomogao da se prikupi novac za aktivnost organizacije. Viljakampa kaže da su jednog dana spasili 385 ljudi, drugog 487.

– To što sam doživeo tokom boravka na brodu promenilo je moj pogled na život  -rekao je.

Pre odlaska savetovali su mu da poseti psihologa i malo se pripremi za ono što ga čega. Mislio je da mu to ne treba jer je, kako kaže, tokom cele karijere bio suočen sa pritiskom, ali je kasnije priznao da je susret sa psihologom bio veoma koristan jer se doživljeno iskustvo ne može porediti ni sa čim.

– Niko ne može da bude spreman da sluša plač dece, zapomaganje ljudi iz pretrpanih čamaca, da vidi toliko ljudske nesreće i patnje na jednom mestu – kaže bivši reprezentativac Španije.

Bio je šokiran saznanjem da mafija od ljudske muke pravi posao, nesrećnicima koji beže od rata ili siromaštva uzimaju velike pare za navodnu uslugu, a nude im prevoz preko mora u „orahavim ljuskama“, čamcima koji se raspadaju tek što isplove iz luke.

– Najgore od svega je pogled tih ljudi, izgubljen, bez nade… Takođe, boli saznanje da će velika većina onih kojima smo pomogli biti deportovana, vraćena tamo odakle su pokušali da pobegnu.

Viljakampi nije pravo što se od njegovog angažovanja pravi „medijski slučaj“, kaže da se angažovao iz želje da pomogne, ali organizatorima je njegovo ime bilo značajno za propagandu akcije, skretanje pažnje javnosti i pribavljanje sredstava.

Poznajem Đordija Viljakampu od 1992, zbližili smo se tokom sezone koju je u Badaloni proveo Željko Obradović.  Bio je kapiten, predvodnik sjajne generacije Huventuda u kojoj su bili još i braća Rafa i Tomas Đofresa, Amerikanci Korni Tompson i Harold Prisli, sadašnji predsednik Huanma Morales itd. Njihov zlatni trenutak bio je osvajanje titule prvaka Evrope 1994. u Tel Avivu, Željko Obradović vratio je klubu iz Badalone ono što mu je uzeo sa Partizanom dve godine ranije u Istanbulu. Huventud je 22. decembra 1997. priredio oproštajnu utakmicu Viljakampi. Došli su Lolo Sainz, Željko Obradović i Alfred Hulbe, njegovi treneri i mnogi saigrači. Bio je to kraj 17 godina vernosti jednom klubu. Jedini različiti dres koji je Viljakampa oblačio bio je onaj reprezentacije Španije. Tokom tih 17 godina odigrao je 506 utakmica i postigao 8.991 poen. Drugi je najbolji strelac u istoriji ACB, iza Alberta Ererosa koji je stigao do 9.759.

Viljakampa je još na početku karijere, sa 17 godina, osvojio prvi trofej – Kup Koraća 1981. Utakmica je igrana u dvorani Barselone, a protivnik je bio Rejer Venecija u čijim su redovima igrali naš proslavljeni as Dražen-Praja Dalipagić (25 poena) i sjajni Amerikanac Spenser Hejvud (30 poena), olimpijski šampion iz Meksika 1968. Praja je igrao svih 45 minuta, a Hejvud 43. Treneri u ono vreme nisu baš marili za danas moderne rotacije… Utakmica je u regularnom delu završena 92-92, a Huventud je u nastavku slavio 105-104. Za 4 minuta na terenu Viljakampa nije dao ni jedan poen, ali je igrao i opravdao poverenje trenera Manela Komasa koji mu je prvi dao šansu. Prve „međunarodne“ poene (4) Đordi Viljakampa je te sezone dao Vilerbanu, zatim 8 Ostendeu i 2 Crvenoj zvezdi.

U reprezentaciji Španije debitovao je 27. aprila 1984. protiv Poljske u Linaresu. Postigao je 10 poena igrajući pored Naća Solozabala, Andresa Himeneza, Junamea Ituriage, Huana Antonija Korbalana, Fernanda Romaja, Hosea Luisa Ljorentea… To je bila osnova tima koji je na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu te godine osvojio srebrnu medalju, ali bez Viljakampe koga je selektor Anonio Dijaz Migel izostavio u poslednji čas. Bio je olimpijac u Seulu 1988. i Barseloni 1992. Igrao je na evropskim prvenstvima 1985,1987, 1991. (bronza) i 1993. kao i na mundijalima 1986 i 1990. (u Argentini,  gde je protiv Venecuele postigao 48 poena, što je i danas rekord), i 1994.

Sa visinom 1,96 m bio je bek-šuter, klasična „dvojka“, mada je po potrebi mogao da igra i na krilnoj poziciji. Odlikovala ga je brzina, uvek je bio prvi u kontranapadu, imao je odličan šut. Osim olimpijske medalje, osvojio je sve što se osvojiti moglo: prvenstvo i kup Španije, Evroligu i Kup Koraća, ima i medalju sa evropskog prvenstva… Po završetku karijere 29. novembra 1999. izabran je za predsednika Huventuda, i na toj funkciji proveo je 19 godina. Iz tog perioda najveći uspesi su osvajanje Kupa kralja 2008 i Kupa ULEB iste godine. Istovremeno, klub je iz svoje tradicionalno uspešne škole izbacio igrače kakvi su Rudi Fernandez ili Riki Rubio.

Nosio je broj 8, ali je kao igrač bio za „desetku“. Istu ocenu zaslužuje i kao čovek.

Photo: ACB

kosmagazin.com/Vladimir Stanković

DA LI STE PROČITALI?

Najnovije