Svjetsko prvenstvo za košarkaše, kojem je Kina domaćin od 31. augusta do 15. septembra, prvo je na kojem će se za naslov svjetskog prvaka boriti čak 32 reprezentacije.

U novom sustavu natjecanja u odnosu na prijašnja tri svjetska prvenstva, reprezentacije su u prvom krugu podijeljene u osam skupina po četiri, a po dvije najbolje momčadi iz svake skupine izborit će plasman u drugi dio grupne faze. U tom dijelu će 16 reprezentacija činiti nove četiri skupine.

Nakon ukupno pet utakmica u grupnoj fazi započet će natjecanje po nokaut sustavu, od četvrtfinala nadalje, a ne od osmine finala, kao što je bio slučaj na prethodna tri svjetska prvenstva.

U prvom dijelu natjecanja, koje će trajati od 31. kolovoza do 5. rujna, domaćini skupina su Peking, Wuhan, Guangzhou, Foshan, Šangaj, Nanjing, Shenzhen i Dongguan. Drugi dio grupne faze na rasporedu je od 6. do 9. rujna, a bit će igran u Foshanu, Wuhanu, Shenzhenu i Nanjingu.

Četvrtfinalne utakmice su na rasporedu 10. i 11. rujna. Dvije će biti odigrane u Šangaju, a dvije u Dongguanu.

Polufinala, koja su na rasporedu 13. rujna, te utakmica za broncu i finale, koje su na rasporedu 15. rujna, bit će odigrane u Pekingu.

Skupine prvog kruga

SKUPINA A: Obala Bjelokosti, Poljska, Venezuela, Kina

SKUPINA B: Rusija, Argentina, Južna Koreja, Nigerija

SKUPINA C: Španjolska, Iran, Portoriko, Tunis

SKUPINA D: Angola, Filipini, Italija, Srbija

SKUPINA E: Turska, Češka, SAD, Japan

SKUPINA F: Grčka, Novi Zeland, Brazil, Crna Gora

SKUPINA G: Dominikanska Republika, Francuska, Njemačka, Jordan

SKUPINA H: Kanada, Senegal, Litva, Australija

Skupine drugog kruga
SKUPINA I: A1, A2, B1, B2
SKUPINA J: C1, C2, D1, D2
SKUPINA K: E1, E2, F1, F2
SKUPINA L: G1, G2, H1, H2

Četvrtfinalni parovi
I1 – J2
K1 – L2
J1 – I2
L1 – K2

Osvajači medalja na dosadašnjim SP košarkaša

1950. Argentina: Argentina (zlato), SAD (srebro), Čile (bronca)
1954. Brazil: SAD (zlato), Brazil (srebro), Filipini (bronca)
1959. Čile: Brazil (zlato), SAD (srebro), Čile (bronca)
1963. Brazil: Brazil (zlato), Jugoslavija (srebro), SSSR (bronca)
1967. Urugvaj: SSSR (zlato), Jugoslavija (srebro), Brazil (bronca)
1970. Jugoslavija: Jugoslavija (zlato), Brazil (srebro), SSSR (bronca)
1974. Portoriko: SSSR (zlato), Jugoslavija (srebro), SAD (bronca)
1978. Filipini: Jugoslavija (zlato), SSSR (srebro), Brazil (bronca)
1982. Kolumbija: SSSR (zlato), SAD (srebro), Jugoslavija (bronca)
1986. Španjolska: SAD (zlato), SSSR (srebro), Jugoslavija (bronca)
1990. Argentina: Jugoslavija (zlato), SSSR (srebro), SAD (bronca)
1994. Kanada: SAD (zlato), Rusija (srebro), Hrvatska (bronca)
1998. Grčka: SR Jugoslavija (zlato), Rusija (srebro), SAD (bronca)
2002. SAD: SR Jugoslavija (zlato), Argentina (srebro), Njemačka (bronca)
2006. Japan: Španjolska (zlato), Grčka (srebro), SAD (bronca)
2010. Turska: SAD (zlato), Turska (srebro), Litva (bronca) – Hrvatska poražena u osmini finala od Srbije
2014. Španjolska: SAD (zlato), Srbija (srebro), Francuska (bronca) – Hrvatska poražena u osmini finala od Francuske

HRT.hr/foto: Reuters

PODIJELI

Komentariši