HomeRegionalni basketABA ligaZadar došao do važne pobjede protiv Cibone u Višnjiku

Zadar došao do važne pobjede protiv Cibone u Višnjiku

Košarkaši Zadra u vrlo uzbudljivoj su utakmici stigli do vrlo bitne pobjede u borbi za ostanak u ABA ligi. Pred svojim su navijačima svladali Cibonu rezultatom 95:91.

ko puno toga vidjeli su u hrvatskom košarkaškom derbiju, od nervoze, promašaja i preokreta pa sve do velikog broja slobodnih bacanja. U takvom razvoju situacije bolje se snašao Zadar koji je stigao do druge uzastopne pobjede, a sedme ukupno u ABA ligi ove sezone. Danas je bio bolji od Cibone rezultatom 95:91 i tako se izjednačio s današnjim protivnikom na ljestvici.

Obje momčadi oscilirale su kroz veći dio utakmice. Puno više od Zadra na vanjski se šut oslanjala gostujuća momčad (12/36 za tricu), a nisu odmogli niti suci koji su bili vrlo laki na suđenju prekršaja (59 slobodnih bacanja na susretu), kako s jedne tako i s druge strane.

Tvrdo je krenulo na obje strani, a statični napadi nisu donosili previše poena. Prvi “pravi” mogli bismo reći da je bio Luke Žorića za vodstvo Zadra 8:4. Ostatak prve dionice obje su momčadi bile jako razigrane, a goste je vukao raspoloženi Roko Rogić kojeg je bilo po cijelom terenu. Vidjeli smo ukupno sedam trica, a posljednju  pet sekundi prije isteka vremena kada je Domagoj Vuković izjednačio na 22:22, mogli bismo reći zasluženo s obzirom na prikazano u prvih deset minuta.

Inspirirani Mario Little dominirao je u prvom dijelu druge dionice i bio jedan od najzaslužnijih za zadarsko stvaranje prednosti. Tricom Luke Božića domaćin je stigao do dvoznamenkaste prednosti, no onda kao da je potpuno nestao. Cibona je napravila seriju od 9:0, a tako nastavila i do kraja poluvremena. Marko Ljubičić zabio je tricu za vodstvo gostiju 47:45, no na drugoj strani uzvratio je Kwame Vaughn postavio konačan rezultat prvog poluvremena, prenosi sportnet.rtl.hr.

Cibona je preuzela konce igre u prvom dijelu treće četvrtine. Domaća se momčad dosta mučila u napadu, a Vukovi su nakon jedne ukradene lopte preko Josipa Bilinovca poveli sa 62:57. Vratio je Nazor na klupu Vaughna i ubacio Lovru Bašića, a napad Zadra u tim je trenucima “prodisao”.

Zahvaljujući dobroj igri i presingu u završnici treće četvrtine uspio je, ne samo preuzeti vodstvo, već i stvoriti nešto značajniju razliku serijom 13:2.

Smanjili su gosti na 70:69 na početku posljednje četvrtine, no uslijedila je serija koševa Zadra. Dobru rolu odigrao je Petar Marić i donio domaćinu deset koševa viška (80:70) sedam minuta prije kraja. Držala se Cibona u priključku do kraja utakmice, ali nije uspjela doći do novog preokreta. Točku na “i” stavio je Vaughn s linije slobodnih bacanja četiri sekunde prije kraja.

Najučinkovitiji u pobjedničkim redovima bio je Mario Little s 20 poena, a Luka Božić, koji je cijelo drugo poluvrijeme igrao s četiri prekršaja, dodao je 17 koševa. Damir Markota s 21 poenom i pet asistencija predvodio je Cibonu, Josip Bilinovac dodao je 15 koševa i šest skokova.