HomeBhbasketReprezentacijaČudesan preokret: Zmajevi demolirali Čehe u drugom poluvremenu (FOTO)

Čudesan preokret: Zmajevi demolirali Čehe u drugom poluvremenu (FOTO)

Reprezentacija Bosne i Hercegovine u 1. kolu kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo ostvarila je pobjedu poslije žestoke borbe, velikog preokreta u drugom dijelu, rezultatom 97:90.

Katastrofalno su Zmajevi otvorili utakmicu. Češka je povela sa 9:0, a onda je uslijedila naša serija od 7:0. Ipak, Česi ponovo prave seriju, ali sada od 10:0 i idu na 19:7.

Čehe je izuzetno služio ut za tri poena, a nas nikako. Selektor Bosnić mijenja, pogađa sa Gegićem, koji unosi novu energiju, krade lopte i prvi period završavamo sa koliko-toliko prihvatljivijim minusom od šest poena 17:23.

Ponavlja se loš početak i u drugom periodu. Kod 19:28 selektor Bosnić traži time-out. Nemamo igru, Česi su i dalje izuzetno raspoloženi i zasluženo vode.

Poenima Muse sa linije za slobodna bacanja dolazimo do 23:28, ali jo uvijek čekamo da nam proradi šut. Jedna “trica” digla bi na noge dvoranu Mirze Delibašića.

Sedmom trojkom Česi idu na 28:37,a poenima Sehnala na protivnik stiže na velikij 28:41.

Roberson je postigao “tricu” za 31:41. Halilović za 33:43, a Gegić za 35:43. Prethodno je Sulejmanović Čese častio “južnim voćem”.

Peterka novom trojkom Češku vodi na +11 (39:50), a Jelinek postiže desetu trojku za Čehe koji vode 39:53. Gegić pogađa “tricu” na naš tim – 42:53, ali nam treba dobra odbrana. Nema je! Još jedna trojka Senhala za 42:56. Poluvrijeme smo okončali zakucavanjem Halilovića za 44:56.

Drugo poluvrijeme otvaramo serijom 5:0, a Česi napokon promašuju šut za tri poena. Nastavljamo u dobrom ritmu. Lazić pogađa za 51:56, a Česi zovu time-out.

Idemo dalje u odličnom ritmu. Dolazimo na 53:56 poenima Muse nakon što je Gegić ukrao još jednu loptu.

Proključala je Kinđetova dvorana. Kamenjaš je promašio napad, ali je Musa pogodio za 55:56. Serija od 11:0. Česi gube novi loptu. Idemo u napad za prvo vodstvo.

Lazić forsira i ne pogađa… I ponovo “trica”. Jelinek pogađa za 55:59. Popravili smo igru u odbrani, bolji je i napad. Vratili smo se u utakmicu…

Trojka Muse, pa poeni iz kontranapada za naše prvo vodstvo 69:61. Ponovo trojka Sulejmanovića za 64:61. Kamenjaš pogađa za 67:63.

U posljednji period ulazimo sa prednošću 75:67. Treći period smo dobili sa 20 poena prednosti 31:11. Već smo na poluvremenu napisali da se od šuta živi, ali i gine. Šut je stao Čehe, a reprezentacija BiH ima +8 prije presudnih 10 minuta.

Igralo se koš za koš na početku posljednjeg perioda. Gegićevim poenima imamo 79:71. Držimo +8.

Jelinek postiže novu trojku, a Halilović uzvraća sa dva za 81:74.

Bespotrebno težimo atrakciji. Vraćamo Čehe u život. Na 6:44 Česi dolaze na 81:79.

Ponovo Gegić radi dobre stvari. Iznuđuje petu ličnu za Bohačika, pogađa za 87:82. Još pet minuta do kraja…

I opet Gegić 89:84… I Opet Gegić. Nakon promašaja Muse, pogađa za 91:84. Pogađa i dodatno za 92:84.

Trojkom Robersona imamo +11 97:86. Pobjedaaaa.

Konačan rezultat na kraju je glasio 97:90 za Bosnu i Hercegovinu.

U redovima reprezentacije Bosne i Hercegovine najefikasniji bio je Džanan Musa sa 21 poenom uz tri skoka i dvije asistencije, a Gegić je imao jedan poen manje. Dodao je pet skokova i asistenciju. Pratio ih je Sulejmanović sa 15 poena, četiri skoka i asistencijom. Halilović je završio meč sa 12 poena, sedam skokova i asistencijom, dok je Roberson imao poen manje. Najefikasniji na utakmici bio je Jelinek sa 31 poenom, a Sehnal je dodao 16.