Košarkaši Švicarske priredili su senzaciju u kvalifikacionom susretu sa Eurobasket 2022. godine. Igrači iz zemlje sira, čokolade, zimskih sportova… pobijedili su Srbiju sa 92:90.

Srbija je bolje otvorila utakmicu i nakon trojke Boriše Simanića, izabranici Igora Kokoškova imali su sedam poena prednosti (15:8). Za očekivati je bilo da “Orlovi” veoma brzo dohvate i prvi dvocifren plus, ali tako nisu razmišljali Švajcarci koji su odgovorili trojkama Džonatana Kazadija i Marka Mlađana te ekspresno vratili meč u egal. Do kraja prve dionice, Švajcarska je nastavila da zatrpava koš Srbije pogocima sa distance, pa je nakon deset minuta košarke bilo 28:25 za autsajdera u ovom duelu.

Sve do završnice drugog kvartala se igralo koš za koš. Srbija je uglavnom imala prednost od jednog posjeda, ali u finišu prvog poluvremena mlađi od braće Mlađan i već pomenuti Kazadi ponovo ulaze u ritam, kreiraju 8:0 seriju i odvode Švajcarsku na veliki odmor sa +5 (49:44). Odličnu četvrtinu je odigrao Aleksa Avramović koji je ubacio 11 od svojih 14 poena u poluvremenu, bez promašaja iz igre.

Treća četvrtina protekla je u jako sporom ritmu, poeni su se uglavnom ubacivali sa penala što nije čudno pošto su selekcije kombinovano izvele čak 31 slobodno bacanje u tom dijelu igre. Švajcarska je bila skoro čitavim tokom trećeg kvartala u prednosti, da bi nakon 30 minuta košarke na semaforu pisalo 73:72 za izabranike Đanluke Barilarija.

Posljednji kvartal Švajcarska je započela serijom 5:0 zahvaljujući trojci Roberta Kovača i novim košem Kazadija, tako da je Kokoškov morao reagovati minutom odmora. Odgovorili su njegovi izabranici identičnom serijom kao rival na početku četvrtine za smanjenje zaostatka na -1 (78:77), da bi nešto kasnije kombinacijom poena Danila Anđušića i Dragana Apića Srbija ponovo povela (85:83) na pet minuta do kraja susreta.

Slično kao Kokoškov par minuta ranije, uspio je i trener Švajcarske Barilari da svojim tajm-autom da prekine nalet protivnika, a trojkama Dušana Mlađana i Kovača, večerašnji rival Srbije je otišao na +5 (90:85). Još jednom su “Orlovi” uspjeli da se vrate u egal i koševima Avramovića i Apića, rezultat je glasio 90:90 na 45 sekundi do kraja regularnog dijela meča.

Uslijedila su prvo dva promašena slobodna bacanja Patrika Baldasarea, a onda i izgubljena lopta Anđušića na drugoj strani, tako da su Švajcarci dobili posljednji napad. U zadnjoj sekundi lopta je došla do Dušana Mlađana, a on dugom dvojkom pocijepao mrežicu za trijumf svog tima (92:90).