HomeINObasketEuroleagueEfes i bez Larkina dobio Maccabi

Efes i bez Larkina dobio Maccabi

U prvim utakmicama sedmog kola Evrolige, Olimpijakos je u Sankt Peterburgu savladao Zenit sa 75:66, dok je Efes porazio Makabi rezultatom 91:89.

Prva četvrtina u Sankt Peterburgu je obilježena odličnim šutem van linije 6,75m. Zenit je ubacio pet trojki, od toga je četiri pogodio Ostin Holins, dok su gosti imali učinak od 100% (3/3) za tri poena. Nakon deset minuta košarke, bilo je 20:19 za domaće. Drugi kvartal je bio taj koji je odlučio pobjednika. Kada je Kej-Si Rivers ubacio trojku za 25:23, šest minuta prije isteka druge četvrtine, ništa nije ukazivalo na to da će Olimpijakos u narednih par minuta košarke otkloniti sve dileme oko toga kome bodovi idu. Tim Jorgosa Barcokasa je do kraja poluvremena napravio seriju 18:2 i na veliki odmor otišao sa visokih +14 (41:27).

Olimpijakos je u trećem periodu održavao prednost bez većih problema, a nakon poena Hasana Martina na početku posljednje dionice, bilo je maksimalnih +17 (60:43). Zenit se ni tada nije predao, serijom 17:3 koju su predvodili Aleks Pojtres i Bili Beron su spustili zaostatak na samo jedan posjed (63:60), međutim uzvratio je trojkom Saša Vezenkov, a potom su uslijedila još četiri uzastopna poena gostiju za novu dvocifrenu prednost. Izabranici Ćavija Paskvala nisu imali snage za još jedan povratak, pa je konačan rezultat glasio 75:66 za Pirejce.

Najbolji pojedinac u redovima Olimpijakosa bio je Martin sa 16 poena, dok je Beron sa 13 bio bolji od ostalih kod Zenita.

Anadolu Efes je na svom parketu dočekao Makabi bez Šejna Larkina, Brajanta Danstona i Sertača Šanlija, ali to ipak nije uticalo na konačan ishod.

Iako su bili oslabljeni neigranjem tri bitna igrača, domaći su utakmicu započeli serijom 11:0, pa je Janis Sfairopulos morao da reaguje brzim tajm-autom. Makabi se u igru vratio trojkama, tačnije sa njih pet u prvom kvartalu koji je okončan rezultatom 24:22 za goste. Efes je vratio rezultatski plus na svoju stranu početkom druge četvrtine. Odlične minute je isporučio Rodrig Buboa, a kada je Francuz pogodio dvije uzastopne trojke, uz pogodak Tibora Plajsa van linije 6,75m, bilo je +9 (41:32) za ekipu Ergina Atamana. Odgovorio je Skoti Vibelkin sa svoje dvije trojke, a gosti su opet bili ti koji su bolje finiširali dionicu, pa je na poluvremenu bilo 50:49 za Makabi.

Makabi je na krilima Ilajdže Brajanta započeo treći kvartal i serijom 6:0 otišao na visokih +7 (56:49). Izraelski tim je vodio čitavim tokom tog perioda, a razlika je uglavnom varirala između jednog i dva posjeda. Održavali su gosti prednost sve do sredine četvrte četvrtine kada je na semaforu pisalo 78:73 u njihovu korist. Tada Plajs i Adrijan Moerman kreiraju 7:0 seriju i preokreću rezultat. Uslijedila je igra “koš za koš” gdje su se ekipe konstantno smijenjivale u vođstvu, a domaći su vodili 91:89 na 20 sekundi do kraja regularnog vremena. Nakon novog tajm-auta Sfairopulosa, veliku grešku je napravio Brajant prilikom izvođenja auta, međutim Ante Žižić je uspio da izblokira Moermana i omogući svom timu napad za pobjedu ili produžetak. Odgovornost je preuzeo Vilbekin, ali njegov šut za tri poena je izblokirao Buboa za slavlje Efesa.

Buboa je sa 23 poena bio najbolji kod Efesa u izostanku Larkina, dok je Brajant sa 22 poena predvodio strijelce Makabija.