HomeINObasketNBAGolden State u petom uzastopnom finalu

Golden State u petom uzastopnom finalu

Drugu sezonu zaredom Portland Trail Blazersi su doživjeli takozvanu “metlu” u play-offu, poraženi su u seriji sa 0-4. Ovog puta za utjehu im svakako treba poslužiti da nisu ispali već u prvoj rundi, što je lani bio slučaj, već su dogurali do finala Zapadne konferencije.

Tu su ih čekali aktuelni prvaci, koji su bili prevelik zalogaj i bez svog najboljeg strijelca Kevina Duranta. Čak su četvrti meč, odigran sinoć u Portlandovom Moda Centeru, igrali i bez Andrea Iguodale, koji se također povrijedio, ali svejedno su opet pobijedili, 119:117.

Prvo poluvrijeme nije nagovještavalo takav rasplet, pogotovo nakon što su Blazersi poveli sa 69:57 pred kraj druge četvrtine. Partiju života igrao je Meyers Leonard, koji je za poluvrijeme utrpao čak 25 poena, što mu nikad prije nije pošlo za rukom – čak ni na koledžu.

Opipljiviju prednost imali su domaći i tokom drugog dijela susreta (101:90 – 39. minut), ali kako to već biva kad igrate protiv Warriorsa, sve se istopilo u zadnjim minutama, da bi susret otišao u produžetak nakon što prethodno nijedna ekipa nije uspješno završila zadnji napad.

Pobjednik je praktično riješen trojkom Draymonda Greena za 115:119 u zadnjoj minuti produžetka. Do završetka susreta Portland je samo smanjio na konačnih 117:119, Damian Lillard je promašio šut za trojku iz teške pozicije na samom kraju.

Najefikasniji u redovima pobjedničkog sastava bio je Steph Curry (37 poena, 13 skokova, 11 asistencija), dobru podršku imao je u Greenu (18 poena, 14 skokova i 11 asistencija). Njih dvojica su ujedno ušla sinoć u NBA historiju, s obzirom da su postali prvi saigrači koji su u jednoj utakmici play-offa ostvarili po triple-double učinak.

Kod Portlanda su najbolji bili pomenuti Leonard (30), Lillard (28) i CJ McCollum (26).

Trail Blazersi su tako završili uzbudljivu sezonu na brutalan način, eliminacijom od 0-4, Warriorsi će petu sezonu zaredom igrati veliko NBA finale. Nikad nećemo saznati šta bi se desilo da je ovu seriju igrao povrijeđeni Jusuf Nurkić, koji je ove sezone u regularnom dijelu lige redovno pružao dobre partije protiv Golden Statea…

Portland – Golden State 117:119 (0-4)