HomeINObasketFIBA takmičenjaHrvatska do pobjede na gostovanju

Hrvatska do pobjede na gostovanju

Hrvatska i Nizozemska odmjerili su snage u drugoj utakmici kvalifikacija za Eurobasket. Hrvatska je slavila s 59:69 nakon vrlo tvrde utakmice. Mršićevi igrači pokazali su maksimalnu borbenost i karakter protiv žilavih Nizozemaca i na kraju došli do važne pobjede.

Nakon tri minute igre tricama Šakića prelazi u prvo vodstvo – 5:8. Obrana na početku nije bila na razini kao protiv Švedske. Protok u napadu nije bio idealan, ali s malo rotacija na krilima Planinića prelazimo u plus pet vodstvo – 9:14. Ubrzo domaćini zovu minutu odmora nakon čega prelaze u vodstvo te zaključuju prvu četvrtinu s 21:18.

Pokušaji života isključivo od trice uz niz izgubljenih lopti rezultiraju plus pet vodstvom Nizozemaca nakon čega Mršić reagira minutom odmora. Marić i Drežnjak odlično reagiraju i Hrvatska se vraća na minus jedan (26:25). Slijedi serija promašaja uz dobru obranu s obje strane. Drežnjak je zakucavanjem nakratko vratio Hrvatsku u prednost, a obje momčadi ulaze u bonus nakon izrazito fizičke košarke. Uslijedila je kanonada trica (dvije Ukića i jedna Rogića), a u zadnjem napadu bilježimo neuspješan pokušaj na poluvrijeme se odlazi s plus tri, 35:38.

Boxscore na poluvremenu: Ukić 8, Planinić 6, Rogić 6, Drežnjak 6

S 5:0 Nizozemci otvaraju drugo poluvrijeme i prelaze u vodstvo, a Hrvatska ostaje bez poena prvih pet i pol minuta te nikako ne uspijeva povezati normalno napadačku akciju pa domaći vode s plus pet. No, negativni niz prekida Drežnjak na odličnu asistenciju Šakića. Ipak, probudio se uspavani Marčinković pa krade loptu i zakucava za minutu odmora Nizozemske.

Individualne akcije Nizozemaca donose novo odvajanje s 5:0 serijom za plus šest (48:42) pa Mršić uzvraća minutu odmora. Uoči četvrte dionice domaćini vode s 51:47 nakon vrlo slabog napadačkog izdanja. Napadačka problematika bila je izražena na otvaranju četvrtog perioda, iako se uspijeva smanjiti zaostatak na minus jedan (51:50). Izjednačenje je stiglo nakon trice Drežnjaka, a Planinić je s polu-distance pogodio za vodstvo 53:55. Prilika koja se ponudila za plus četiri je prokockana u dva navrata.

Slijedi koš-za koš završnica, a ponovno propuštamo priliku za odvajanje. Nakon minute odmora ipak dolazimo na plus pet nakon ulaza Rogića minutu i 40 do kraja. Propustio je Šakić otvorenu tricu za riješiti utakmicu, ali i Kloof promašuje s druge strane. Marić sjajno zatim završava nakon asistencije Šakića u idućem napadu za 59:66 i novi time-out. Hrvatska se uspijeva obraniti i Marčinković iznuđuje prekršaj za dva bacanja na 14 sekundi prije kraja. Igrač Splita pogađa jedno, a nakon promašaja Nizozemaca Drežnjak u kontri pogađa za konačnih 59:69

Najefikasniji je u pobjedi Hrvatske bio Roko Ukić s 14 poena i šest asistencija. Mateo Drežnjak dodao je 13 poena, Darko Planinić je ubacio 12. Po osam su dodali Marčinković, Rogić i Šakić. Marić je dodao 4, a Krušlin 2 poena.