HomeINObasketFIBA takmičenjaMornar se oprostio od Evrope

Mornar se oprostio od Evrope

Dva kola prije kraja, košarkaši Mornara izgubili su i matematičke šanse da se domognu druge faze FIBA Lige šampiona.

Barani su večeras poraženi u Atini od grčkog Peristerija 72:67, i upisali osmi poraz u grupi C.

Četvrtoplasirani Peristeri je stigao do sedmog trijumfa i u posljednja dva kola je je nedostižan za crnogorskog vicešampiona, koji zauzima šesto mjesto na tabeli.

Mornar je, na kraju, platio ceh lošeg početka takmičenja, jer je upisao šest poraza u prvih šest kola. Četiri pobjede u narednih pet mečeva držali su Mornar u igri do gostovanja Peristeriju. Baranima su, ionako, fokus bacili na ABA ligu, u kojoj su, nakon pobjede u Ljubljani protiv Cedevita Olimpije, u igri za prolaz u plej-of.

Što se meča u Grčkoj tiče, iako oslabljeni neigranjem trojice bitnih igrača (zbog lakših povreda u rosteru nije bilo Uroša Lukovića i Džejkoba Pulena, iako su bili sa ekipom u Grčkoj, dok je Antabija Voler zbog prinove u porodici ostao u Baru), izabranici Mihaila Pavićevića su u drugom poluvremenu pružili mnogo bolju igru nego u prvih 20 minuta, a bili su i blizu pobjede.

I to bez Derika Nidama, koji nije ulazio u igru u drugom poluvremenu, moguće zbog neke povrede.

Naime, na 67:67, minut i 15 sekundi do kraja, Mornar je imao napad za vođstvo, ali je Vukota Pavić napravio faul u napadu, u pokušaju da napravi blok za Nemanju Vranješa.

Nakon tajm-auta, Peristeri je u napadu došao do tri poena, tako što je Janik Moreira pogodio koš i iznudio dodatno slobodno bacanje (faul Milka Bjelice), koje je realizovao.

Mornar je pokušao odmah da izjednači, ali Lens Heris nije pogodio trojku, a u toj akciji je faul u odbrani iznudio Hristos Salustros, koji je sa dva pogođena slobodna bacanja stavio tačku na meč (72:67). Sead Šehović, nakon tajm-auta, nije uspio da pogodi trojku i produži neizvjesnost…

Vjerovatno je presudila prva četvrtina, u kojoj su Barani postigli samo devet, a prilimili 21 poen, pa su do kraja meča bili prinuđeni da jure zaostatak.

Peristeri je na odmoru imao takođe 12 poena prednosti (41:29), ali je u drugoj dionici je u nekoliko navrata vodio i 17 razlike, posljednji put sa 38:21.

Mornar je promijenio lice u nastavku, nakon osam minuta igre u trećoj četvrtini je, nakon parcijala 17:4, zaključno sa trojkom Seada Šahovića, prvi put poveo na meču (46:45).

Peristeri je, međutim, odbio taj napad gostiju, pa je do kraja dionice vratio prednost od osam poena (56:48). Mornar se ni tada nije predavao, prvih osam minuta posljednjeg kvartala su, donekle, ličili da isti period iz treće četvrtine, pa su Barani na dva minuta i 54 sekunde kraja ponovo poveli, opet poenima Šehovića (koš i dodatno bacanje), sa 65:64. Ispostaviće se, međutim, da je to bilo i posljednje vođstvo Mornara na ovom meču…

Najefikasniji u ekipi Mornara bio je Sead Šehović sa 21 poenom (18 u drugom poluvremenu), pratio ga je Vukota Pavić (najbolji indeks u ekipi – 20) sa 13 poena i 10 skokova, Derik Nidam je dodao 12 poena, a Milko Bjelica 10.

Kod Peristerija istakao se Angolac Janik Moreira sa 16 poena i šest skokova, po 11 su upisali Panajotis Vasilopulos i Stiven Grej.

Mornar u sljedećem kolu, 28. januara, dočekuje Nimburk.

Peristeri – Mornar 72:67 (21:9, 20:20, 15:19, 16:19)

Atina – Arena “GS Peristeri”. Sudije: Mestre (Francuska), Jilmaz (Turska), Atard (Italija).

Peristeri: Kazins 5 (2-1), Blejk, Skordilis 5 (1-1), Agravanis 2, Salustros 6 (5-4), Moreira 16 (7-4), Karampelas 8, Gontikas, Vasilopulos 11, Hečer 2, Grej 11, Mouzes 6.

Mornar: Heris 8 (2-2), Nidam 12 (2-2), Jelenić, Šehović 21 (9-9), Mugoša, Pavić 13, Begić, Vujošević, Pavićević, Markota, Vranješ 3 (2-1), Bjelica 10 (2-2).