Košarkaši Slovenije prvaci su Evrope, što je najveći uspjeh slovenačke košarke i jedan od najvećih uspjeha slovenačkog sporta uopšte. Slovenija je u sjajnoj košarkaškoj atmosferi zasluženo pobijedila selekciju Srbije rezultatom 93:85.

Nakon izjednačene prve četvrtine u drugom periodu Slovenija preuzima incijativu predvođena nezaustavljivim Goranom Dragičem koji je za nepunih 20.minuta ubacio 26 poena.

Srbija nije imala odgovor na agresivnu igru Slovenaca u drugoj dionici niti je mogla zaustaviti dalekometne šuteve Dragiča i Prepeliča. U prvom poluvremenu vrijedi istaći sjajno zakucavanje Luke Dončića. Na odmor se otišlo rezultatom  56:47 u korist Slovenije.

Košarkaši Srbije su bolje odigrali treću dionicu za razliku od prethodne posebno u segmentu  odbrane.U posljednju dionicu ušlo se rezultatom 71:67. za Sloveniju.

Prava neizvjesnot je bila u posljednjoj dionici igralo se koš za koš, ipak više koncetracije u finišu imali Slovenci i došli pobjede za pamćenje i postali prvaci Evrope!

Goran Dragić sa 36 poena je briljirao, Prepelič 21 i Rendolph 11 poena.

Kod Srbije Bogdanović je ubacio 22 poena a kapiten Mačvan 18 poena.