HomeRegionalni basketABA ligaBivši igrač Sparsa predvodio Zadar do pobjede protiv SC Derbija

Bivši igrač Sparsa predvodio Zadar do pobjede protiv SC Derbija

U 15. kolu AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra su u Dvorani Krešimir Ćosić pobijedili Derby Studentski centar iz Podgorice rezultatom 79-73.

Zadrani su tako stigli do osme pobjede uz sedam poraz dok su Podgoričani ostali na sedam pobjeda. U prvom susretu ovih momčadi u 2. kolu AdmiralBet ABA lige Derby je slavio s 13 poena razlike (88-75), što je podatak koji bi mogao dobiti na značaju ako ove dvije momčadi završe natjecanje s istim omjerom pobjeda i poraza

Bila je to tvrd i borbena utakmica u kojoj se igralo u naletima. Zadar je poveo 11:5, Derby uzvratio serijom 12-1 za 12:17. Imali su gosti prednost i 20:25 da bi do poluvremena domaćin okrenuo prednost na svoju stranu (39:33).

S tri trice na otvaranju drugog poluvremena Podgoričani su priprijetili, a onda Zadar uzvraća serijom 10-3 za vodstvo 51-44. Zadrani su nastavili s dobrom obranom, pod košem se napadački razgoropadio Lovro Mazalin za zadarsko vodstvo 59-46 u 27. minuti utakmice, a u zadnju četvrtinu se ušlo s +11 na strani domaćina (63-52).

Na šest i pol minuta od kraja Zadar je nakon trice Karla Žganeca imao +16 (72-56), no minutu kasnije Studentski centar se približio na 72-60. Trener Zadra Danijel Jusup minutom odmora vraća mir i svježinu svojoj momčadi koja zahvaljujući individualnoj kvaliteti Luke Božića i Karla Žganeca bježe na 17 poena prednosti 77-60.

Podgoričani se vraćaju na graničnih -13 (77-64), a junak zadarske pobjede Lovro Mazalin s crte slobodnih bacanja prebacuje tu crtu (79-64). Luka Bogovac s pet povezanih poena ipak gasi nadu Zadranima u dvostruku pobjedu, no i s ovom domaćini su i više nego zadovoljni.

„S obzirom na ozljedu Marka Ramljaka i činjenicu da je Adem Mekić propustio susret zbog viroze, a Karlo Žganec odigrao njoj usprkos zadovoljan sam pobjedom. Nismo dobro izgledali na treninzima, no Mazalin nam je donio unutarnju igru, a Žganec važne trice i nakon lošeg otvaranja smo konsolidirali i stigli do pobjede. Željeli smo ići i preko 13, ali nije bilo prostora, umor je učinio svoje“, rekao je trener Zadra Danijel Jusup.

Trener Derby Studentskog centra Dejan Jakara je čestitao Zadranima na pobjedi i dodao:

„Parirali smo 15 minuta, a onda izgubili puno lopti. Osamnaest lopti protiv ekipe koja je jedna od boljih u tranziciji je previše. Moram biti zadovoljan sa skokom, dobro smo i trčali, ali danas za pobjedu protiv Zadra to nije bilo dovoljno.“

U redovima Zadra istaknuli su se Lovro Mazalin s 23 ona i 7 skokova, Luka Božić s 20 poena, 6 skokova te po 5 asistencija i ukradenih lopti i Karlo Žganec sa 17 poena i 7 skokova uz pet pogođenih trica iz šest pokušaja.

Kod Podgoričana je prednjačio Tomislav Ivišić s 10 poena, 8 skokova i 3 asistencije.

U 16. kolu Zadar gostuje kod Mornara u Baru (subota, 13. siječnja, 17 sati), dok Studentski centar u Podgorici dočekuje Igokeu (nedjelja, 14. siječnja, 21 sat).