HomeBhbasketLatvijski šamar na startu Eurobasketa

Latvijski šamar na startu Eurobasketa

Reprezentacija Bosne i Hercegovine otvorila je ovogodišnji Eurobasket porazom protiv Latvije. Izabranici selektora Ace Petrovića izgubili su rezultatom 86:75.

Latvija je dobro ušla u utakmicu. Janičenoks je pogađao otvorene šuteve na početku i naš protivnik je imao konstantnu prednost u ovoj četvrtini. Ipak, sa nekoliko dobrih odbrana naša selekcija je uspjela da doše do minimalne prednosti, a nakon prve četvrtine rezultat je bio neriješen 20:20.

Ipak, u drugoj četvrtini naši košarkaši su dosta griješili u napadu što su protivnički igrači znali kazniti, te su na startu drugog dijela napravili prednost od 6:0.  Na poluvrijeme su Latvijci otišli sa 10 poena prednosti 43:33, uz 20 poena nezaustavljivog Freimanisa.

U trećoj dionici proradio je Mirza Teletović i pružio nadu našim navijačima. Ubacio je čak 15 poena u ovoj četvrtini ali je dobru igru naše selekcije anulirao Dairis Bertranš sa tri trojke. Latvija je održavala prednost, a na ulasku u posljednju četvrtinu imali su pet poena prednosti 62:57.

Loša igra naše selekcije nastavila se i u posljednjoj četvrtini. Veliki procenat šuta za dva poena Latvije držao ih je u prednosti koja je konstantno rasla. U jednom trenutku imali su i plus, 13 74:61, a naši košarkaši nisu uspjevali da pronađu odgovor na sjajnu igru Latvije pa su na kraju naši protivnici zasluženo slavili pobjedu. U igri naše reprezentacije bio je primjetan manjak snage u ključnim momentima, posebno kod kapitena Teletovića, što je selektor Latvije dobro uoči konstantno napadajući pickom sa igračem koga je Mirza čuvao. Vezano za potrošnju igrača zaista je nevjerovatno da Aco Petrović nije u igru opšte uvodio, Sinanovića, Pašalića i Peršića.

Rolands Freimanis je prevodio Latviju sa 24 poena, dok je kod naše selekcije Nihad Đedović ubacio najviše, 19 poena, adoru partiju pružio je I Elmedin Kikanović sa 16 poena i sedam skokova, koji je dao svoj komentar utakmice:

“Primili smo previše lakih poena u prvom poluvremenu, nismo dobro branili pick igru, a u nastavku smo pokušali, počeli smo igrati odbranu, ali nismo imali snage da napravimo nesto više. Primili smo 86 poena što je za ovakvu utakmicu previše. Moramo se pokušati oporaviti i pripremiti za narednu utakmicu koja nas čeka”, rekao je Kikanović.

Narednu utakmicu na Eurobasketu naša reprezentacija će odigrati sutra protiv selekcije Srbije.