HomeVremeplovNa danaĆĄnji dan prije 46 godina: Bosna dobila triler u Jazinama

Na danaĆĄnji dan prije 46 godina: Bosna dobila triler u Jazinama

Kako su Studenti 30. novembra 1977. godine u Zadru iơčupali jednu od najvaĆŸnijih pobjeda u sezoni osvajanja prve titule prvaka Jugoslavije.

Tokom druge polovine 70-ih i početkom ‘80-ih godina proĆĄlog stoljeća gostovanja koĆĄarkaĆĄa Bosne u zadarskim “Jazinama” po pravilu su donosila pravu dramu i neizvjesne utakmice. Najbolje to ilustruje podatak da su u periodu od novembra 1977. do marta 1983. godine čak četiri utakmice Zadra i Bosne rijeĆĄene u produĆŸetku, a kuriozitet je da su, uprkos vatrenoj atmosferi, u dodatnih pet minuta svi susreti pripali gostima iz Sarajeva. Prvi takav triler odigran je na danaĆĄnji dan prije 46 godina, u derbiju 7. kola Prvenstva Jugoslavije u sezoni 1977-78.

Desilo se to devet mjeseci nakon prethodnog gostovanja Bosne u Zadru, poraza (83:88) koji Studente koĆĄtao titule. Tada je u prepunim “Jazinama” domaćina do pobjede predvodio KreĆĄimir Ćosić, koji je imao angaĆŸman jedinstven u historiji jugoslovenske koĆĄarke. Naime, u sezoni 1976-77 je Ćosić bio trener Olimpije, a onda istovremeno u finiĆĄu prvenstva zaigrao za Zadar, kada je njegovom matičnom klubu zaprijetilo ispadanje u niĆŸi rang.

Nakon ĆĄto je spasio Zadar, Bosni oteo titulu, Ćosić je zaigrao za Olimpiju u sezoni 1977-78, kada su Studenti krenuli u novi pohod na toliko ĆŸeljeni naslov. U prvih ĆĄest kola su puleni Bogdana Tanjevića zabiljeĆŸili pet pobjeda i jedan poraz, upravo od Ćosićeve Olimpije u Ljubljani (76:80), iako jedan od najslavnijih jugoslovenskih koĆĄarkaĆĄa nije nastupio zbog kazne zarađene na startu prvenstva u meču s Partizanom.

Zadrani su Bosnu dočekali visoko plasirani, na diobi trećeg mjesta, s četiri pobjede i dva poraza. U redovima trofejnog jadranskog kluba zaboravili su loĆĄu prethodnu sezonu, kada su dugo strahovali za opstanak. Između dva prvenstva je Zadar renovirao tim mladim talentima i budućim asovima kakvi su Petar Popović, Veljko Petranović i Ivica Obad, pravu afirmaciju je doĆŸivio Ante Matulović, ostali su članovi ĆĄampionske ekipe Čedomir Perinčić, Nedeljko Ostarčević i Zdravko Jerak, baĆĄ kao i lider ekipe, nenadmaĆĄni strijelac Branko Skroče.

Utakmica u punim Jazinama bila je na rasporedu u vanrednom 7. kolu, u srijedu 30. novembra 1977. Uoči susreta Bosnu je zadesio teĆŸak hendikep: Ratko Radovanović, reprezentativni centar, bio je u “zapisniku”, ali zbog povrede nije mogao nastupiti. Međutim, “RaĆĄu” je sjajno zamijenio BoĆĄko Bosiočić, kome su pod koĆĄem pomagali Anto Đogić, Rođeni Krvavac, Predrag Benaček i Ćœarko Varajić: Bosna je derbi zavrĆĄila sa sedam skokova viĆĄe od domaćina.

Od samog početka je Bosna vodila na krilima Mirze DelibaĆĄića i te večeri odličnog Đogića, dok je prvo ime domaćina bio 18-godiĆĄnji Veljko Petranović. Prvo poluvrijeme je zavrĆĄeno vodstvo Sarajlija s četiri poena razlike (42:46), da bi i u nastavku gosti odrĆŸavali prednost, u 31. minuti otiĆĄli na +13 (61:74). Međutim, Zadar se nije predavao, razigrali su se i Perinčić i Matulović, uobičajeni poenterski doprinos dao je Skroče, prednost Bosne se polako topila

Ipak, Studenti su drĆŸali pobjedu u svojim rukama i nepune dvije minute prije kraja imali pet poena prednosti (85:90). Tada su Zadrani zaigrali presing, zbunili pulene Bogdana Tanjevića, napravili seriju 6:0 i 50-ak sekundi prije kraja poveli (91:90). Posljednji Bosnin napad zavrĆĄen je prekrĆĄajem nad Ćœarkom Varajićem. Bosnin kapiten, koji je kroz karijeru bio poznat po čeličnim ĆŸivcima u odlučujućim trenucima, pogodio je samo jedno slobodno bacanje i izjednačio rezultat (91:91). Perinčić je propustio donijeti pobjedu Zadru, nakon njegovog promaĆĄaja domaći su uhvatili loptu, ali nisu uspjeli pogoditi i utakmica je otiĆĄla u produĆŸetak.

U dodatnih pet minuta simultanku je zaigrao Mirza DelibaĆĄić, odveo Bosnu do vrijedne pobjede (101:107) i zasluĆŸio pljesak “Jazina”, dvorane u kojoj je stupio na veliku scenu kao najbolji igrač Evropskog prvenstva za juniore 1972. godine. Josip Đerđa, trener Zadra, osuo je drvlje i kamenje po sudijama OberkneĆŸeviću i Marjanoviću, dok je njegov kolega Bogdan Tanjević istakao da su njegovi puleni imali viĆĄe iskustva i ĆŸivaca. Bosna je iơčupala jednu od najvaĆŸnijih pobjeda u sezoni koju će okončati osvajanjem duple krune.

Zadar – Bosna 101:107 (91:91, 42:46)

Zadar, 30. novembar 1977. Dvorana Jazine. Gledalaca 3.500. Sudije: OberkneĆŸević (Beograd) i Marjanović (Čačak). Pet ličnih greĆĄaka: Krvavac (33) i Jerak (39). Slobodna bacanja: Zadar 21/17, Bosna 25/21. Ć ut iz igre: Zadar 97/42, Bosna 93/43. Skokovi: Zadar 33, Bosna 40.

ZADAR: Ivanov, Petranović (19), Popović, Zekoli (8), Matulović (19), Radović, Tičina, Perinčić (16), Jerak (2), Ostarčević (11), Obad, Skroče (26). Trener: Josip Đerđa.

BOSNA: Krvavac (6), Đogić (26), Benaček (4), Bosiočić (12), Duraković, Radovanović, Ostojić, Varajić (15), DelibaĆĄić (36), HadĆŸić, PeĆĄić (8). Trener: Bogdan Tanjević.