Košarkaši Oklahoma City Thundera plasirali su se u finale NBA lige po prvi put nakon 2012. godine, uvjerljivom pobjedom nad Minnesota Timberwolvesima rezultatom 124:94, u petoj utakmici finala Zapadne konferencije.
Najefikasniji u redovima Thundera bio je Shai Gilgeous-Alexander sa 34 poena, 7 skokova i 8 asistencija. Sjajna partija donijela mu je i nagradu za najkorisnijeg igrača (MVP) finala Zapadne konferencije.
Minnesota je susret otvorila slabim ritmom, postigavši svega 9 poena u prvoj četvrtini, što je omogućilo domaćinu da brzo preuzme kontrolu nad utakmicom. Na poluvremenu je prednost Oklahome iznosila čak 33 poena (65:32), a Timberwolvesi se nisu uspjeli oporaviti do kraja susreta.
Uz Gilgeous-Alexandera, Chet Holmgren je dodao 22 poena i 7 skokova, dok je Julius Randle ubacio 24 poena. Kod Minnesote, najefikasniji je bio Anthony Edwards sa 19 poena.
Bh. reprezentativac Luka Garza zabilježio je šest i po minuta na terenu, tokom kojih je ubacio 4 poena i uhvatio dva skoka.
Thunder se ovim trijumfom vraća u veliko NBA finale, prvi put nakon 2012. godine, kada su tim predvodili Russell Westbrook, James Harden i Kevin Durant. U borbi za šampionski prsten čekaju boljeg iz serije između Indiana Pacersa i New York Knicksa.
R.BH


