HomeRegionalni basketABA ligaVeterani regionalnog košarkaškog takmičenja prkose vremenu: Majstori starog kova sa Jadrana

Veterani regionalnog košarkaškog takmičenja prkose vremenu: Majstori starog kova sa Jadrana

Bez starca nema udarca. Ova izreka vrijedi za veterane Jadranske lige, koji su neizostavni dio ovog takmičenja skoro od samog njegovog osnivanja 2001. godine.

Regionalna liga proslavila je dosta košarkaša, a među njima posebno mjesto zauzimaju oni koji godinama traju. Očajna finansijska situacija u većini klubova uticala je na to da se filozofija stvaranja tima iz korijena mijenja i da se sastavi prave od mladih igrača pojačanih iskustvom starih asova, koji se u smiraj karijere vraćaju na Jadran, a neki nikada nisu ni odlazili, već su sve vrijeme hljeb zarađivali igranjem u Jadranskoj ligi. Petorica njih prkose vremenu i neizostavni su u svojim ekipama.

Nebojša Joksimović (Cibona – 17. novembar 1981. godine)

Slovenački košarkaš koji igra svoju 11. sezonu u Jadranskoj ligi postao je najbolji strijelac ovog takmičenja (trenutno na svom kontu ima 2.575 poena) i iza sebe je ostavio bivšeg saigrača iz Igokee Sinišu Štembergera. Joksimović nikada nije osvojio prsten Jadranske lige, a najbliže mu je bio u dresu ekipe iz Aleksandrovca 2013. godine, kada ga je u polufinalu zaustavio kasniji šampion Partizan. Karijeru je započeo u rodnom Kopru, iz kojeg je prešao u Pivovarnu Laško, da bi poslije toga igrao za Hemofarm, Igokeu, Krku i Olimpiju. Imao je dva izleta van granica bivše Jugoslavije, kada je nastupao za Lokomotivu Kuban i Pezaro. Karijeru je izgradio kao fenomenalan odbrambeni igrač i taj kvalitet obezbijedio mu je nastup na evropskim prvenstvima 2013. i 2015. godine. Pored slovenačkog posjeduje i srpski pasoš.

Čedomir Vitkovac (Partizan – 28. oktobar 1982. godine)

Poslije najboljeg strijelca u istoriji lige na red je došao košarkaš sa najviše odigranih utakmica na Jadranu. Iako je najmlađi na ovoj listi, Čedomir Vitkovac upisao je 325 mečeva (do sinoćnjeg meča sa Olimpijom). Samo jednu sezonu proveo je van Jadranske lige, a to je bilo na samom početku, kada je nastupao za Napredak iz Kruševca. Sa Partizanom je dva puta osvajao ovo takmičenje, a u te dvije sezone pokupio je i trofeje u ligi i Kupu Srbije. Takođe, sa Crvenom zvezdom uzeo je Kup Srbije, a pored beogradskih rivala, igrao je još za Igokeu i Budućnost, gdje je proveo pet sezona. Krilni centar Partizana je šesti strijelac lige sa 2.395 poena.

Dragiša Drobnjak (Tajfun – 5. novembar 1977. godine)

Krilni centar šampiona Slovenije Tajfuna iz Šentjura najstariji je igrač lige i aktuelna sezona mu je deveta u regionalnom takmičenju. Čak šest puta osvajao je šampionsku titulu u Sloveniji, tri puta sa Krkom, dva puta sa Olimpijom i prošle sezone sa Tajfunom. Pored trofeja u Sloveniji okitio se titulom u Belgiji sa Ostendeom, za koji je nastupao u dva navrata. Do posljednjeg kola, koje je bilo na rasporedu sinoć, u Jadranskoj ligi odigrao je 201 utakmicu i postigao je 1.378 poena.

Jasmin Hukić (Cibona – 15. avgust 1979. godine)

Košarkaš Cibone je treći najstariji igrač lige, a u Zagreb je stigao na početku ove sezone nakon dvije godine provedene u Krki. Karijeru je počeo u Slobodi iz Tuzle, za koju je je igrao pet sezona, a na Jadranu je još nastupao za Olimpiju u dva navrata i Hemofarm, sa kojim je osvojio titulu. Hukić je bivši reprezentativac BiH. Ovo mu je osma sezona u Jadranskoj ligi, a ukupno 20. u seniorskoj karijeri, koju je započeo 1996. godine. Do sada je odigrao 181 utakmicu i postigao 1.668 poena.

Andrija Žižić (Cibona – 14. januar 1980. godine)

Vratio se u Cibonu da bi pomogao klubu koji je u teškoj situaciji, ali najviše dabi bio mentor 17 godina mlađem bratu Anti Toniju Žižiću. Andrija je četvrti strijelac lige sa 2.479 poena i uz Todora Gečevskog jedini je centar među prvih deset na ovoj listi. Nikada nije osvojio titulu na Jadranu, ali je zato 2003. godine bio najbolji skakač lige sa prosječno 8,2 skoka po utakmici. Igrajući za Makabi osvojio je Evroligu 2014. godine na Fajnal foru u Milanu. Pored “Ponosa Izraela” igrao je još za grčke velikane Panatinaikos i Olimpijakos, u Španiji za Barselonu i Saragosu, a u Turskoj za Galatasaraj.

www.glassrpske.com/Ivan Dragičević

DA LI STE PROČITALI?

Najnovije