HomeINObasketGrmljavina jača od Ratnika

Grmljavina jača od Ratnika

Nakon što su izbacili San Antonio Spurse, košarkaši Oklahoma City Thundera su kao gosti u prvoj utakmici finala Zapadne konferencije svladali aktualne NBA prvake Golden State Warriorse.

Thunder je slavio sa 108:102 u prvoj utakmici finalne serije Zapada odigranoj u noći s ponedjeljka na utorak u Oaklandu, postavši prva momčad koja je u ovosezonskom doigravanju slavila u Oracle Areni.

Na poluvremenu je u domu aktualnih NBA prvaka vladala slavljenička atmosfera. Najkorisniji igrač NBA lige Stephen Curry upravo je s istekom vremena pogodio svoju drugu tricu u razmaku od 40 sekundi i donio Warriorsima 13 koševa prednosti za drugo poluvrijeme.

No gostujući trener Billy Donovan i njegovi igrači nisu pognuli glave. Nisu klonuli ni kad je u 27. minuti domaća momčad imala +14 (66:52).

Za ovakve utakmice morate imati poseban način razmišljanja. Naši dečki su svjesni u što su ušli i dobro znaju da ništa neće biti lako, rekao je trener Oklahoma Cityja, koji je u svojoj prvoj sezoni na NBA parketima već napravio mnogo izbacivanjem San Antonija u konferencijskom polufinalu, a sad su njegovi Gromovi prodrmali i Oakland.

Gosti su imali strpljenja čekati napadačku eksploziju Russella Westbrooka, koji je u prvom poluvremenu uglavnom promašivao, ali razigravao suigrače. Ekplozija se dogodila u trećoj četvrtini, u kojoj je Westbrook ubacio 19 od svojih 27 koševa, a Oklahoma City zaostatak od 14 koševa sveo na samo tri za završnih 12 minuta.

Napad Warriorsa, koji je u prvom poluvremenu ubacio 60 koševa, u drugom je dijelu postao prilično sterilan. Domaća momčad postigla je u posljednjoj četvrtini svega 14 poena, najmanje ove sezone. Klay Thompson je posljednji od svojih 25 koševa ubacio u osmoj minuti treće četvrtine, a ni Curry nije puno bolje prošao. Nakon što je u prve 33 minute postigao 23 koša, u preostalih 15 ostao je na samo jednoj trici, kojom je smanjio zaostatak Golden Statea na 96:101 u 44. minuti.

Dvije minute prije kraja prvaci su gotovo dostigli goste i ubačajem Barnesa došli na 100:101. Na ulazu u posljednju minutu centar OKC-a Steven Adams je pogodio oba bacanja i s učinkom od 16 koševa i 12 skokova dao značajan doprinos velikoj pobjedi. No, Kevin Durant je bio taj koji je 30 sekundi prije kraja, nakon sedam uzastopnih promašaja, pogodio šut za vodstvo 100:105, koje se pokazalo nedostižnim za Warriorse.

Bili smo čvrsti u obrani i uspjeli smo ostati koncentrirani u završnici kad smo pogađali ključne šuteve. Mi smo prilično nesalomljiva skupina i uvijek se borimo do posljednjeg daha, rekao je Durant, koji je na klupi proveo svega dvije i pol minute te unatoč lošem šutu iz igre (10/30) s 26 koševa i 10 skokova bio ključan u pobjedi Thundera.

Ni Russell Westbrook nije bio šuterski raspoložen (7/21), ali je s 27 koševa, 12 asistencija, sedam osvojenih lopti i šest skokova bio vidljiv na obje strane igrališta i dobio je dvoboj protiv Stephena Curryja.

Nije dobar osjećaj kad izgubiš prvu utakmicu u seriji, i to kod kuće. No, dobro je što imamo priliku za popravak i za pokazati svoje pravo lice,
rekao je kapetan Warriorsa, na neki način najavljujući drugačiju sliku svoje momčadi već od druge utakmice, koja je na rasporedu u noći sa srijede na četvrtak (3 sata ujutro) po hrvatskom vremenu.

Do velike pobjede u Oracle Areni goste su predvodili Russell Westbrook s 27 koševa i 12 asistencija te Kevin Durant s 26 poena i 10 skokova, a vrijedan je doprinos dao centar Steven Adams ubacivši 16 koševa uz 12 skokova.

Najkorisniji igrač reguralnog dijela sezone Stephen Curry bio je najbolji igrač Warriorsa s 26 poena, 10 skokova i sedam asistencija, ali je imao i sedam izgubljenih lopti. Klay Thompson je ubacio 25 koševa uz devet skokova, a Draymond Green je završio dvoboj s 23 poena i pet skokova.