U prijeratnoj BiH u Živinicama je osnovan KK Živinice 78, koji se takmičio u regionalnoj ligi BiH. Živinice tada nisu imale dvoranu, ali to nije spriječilo košarkaške zaljubljenike da svoje vještine usavršavaju na asfaltu.
Kamo sreće da danas imamo takvu djecu, omladinu, kojima nije bitan ambijent, vremenska prilika, patike, lopta… Sasvim sigurno bi imali košarkaša za izvoz. Ali…
Pišemo o Živinicama 78, entuzijastima koji su derali koljena za svoj grad, svoju sredinu. Danas kluba nema, ugašen je… Ipak ostala su sjećanja na Kemu, Sovu, Cigu… kasnije na Elviru, Džinu… Igrali su Živiničani i u Prvoj ligi BiH, ali kasnije zbog nedostatka finansija i dvorane klub je ugašen i nikada više nije obnovljen.
Fotografija koju objavljujemo izašla je u legendarnom KOŠ-u. Pozivamo sve one koji poznaju košarkaše Živinice 78 da nam u komentaru napišu ko se sve nalazi na fotografiji. Za arhivu i sjećanje.


