Na osnovu plasmana u nacionalnim prvenstvima i u skladu sa propozicijama WABA lige je Bord lige poslao pozivnice za prijavu u WABA ligu 2019/20 i postavio rok za prijave.
U propisanom i zatim dopunskom terminu je sudjelovanje potvrdilo sedam klubova:
ŽKK Budućnost Bemax (Crna Gora)
ŽKK Cinkarna Celje (Slovenija)
ŽKK RMU Banovići (Bosna i Hercegovina)
ŽKK Orlovi Banja Luka (Bosna i Hercegovina)
KK Trešnjevka 2009 (Hrvatska)
BK Montana 2003 (Bugarska)
BK Beroe (Bugarska)
Nakon isteka dodatnog toka (27.V.) je Bord primio još jednu prijavu:
KKŽ Crvena zvezda Kombank (Srbija)
Za ovih osam prijavljenih klubova Bord WABA lige već zatražio saglasnosti za njihovo učešće u WABA ligi od strane nacionalnih saveza Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne gore, Hrvatske, Slovenije i Srbije.
U Sjevernoj Makedoniji je nacionalno prvenstvo upravo završeno. Prvak je Vardar kojemu je shodno propozicijama Bord uputio pozivnicu za učešće u WABA ligi u sezoni 2019/20.
Srpski klubovi Radivoj Korać i 021 su od Borda lige zatražili još jedan dodatni rok za prijavu, što Bord nije odobrio.
U slučaju, da će klubovi do redovne godišnje skupštine WABA lige riješiti sva otvorena pitanja i podnijeti molbu za igranje u sezoni 2019/20, skupština WABA lige će odlučivati o njihovom eventualnom ulasku i uslovima ulaska u WABA ligu u sezoni 2019/20.
Redovna godišnja skupština WABA lige sa ždrijebom će se održati 20.VI.2019 u Slavonskom Brodu.


