Reprezentacija Slovenije prvi je finalist Eurobasketa. Ko se tome nadao, ko očekivao? Ko je mogao pretpostaviti da će Slovenci imati većim dijelom utakmice i dvocifrenu prednost nad favoriziranim Špancima.
Očito samo Dragić, Dončić, Blažič, Prepelić, Vidmar, Dimec, Murić… I? I trener Igor Kokoškov.
Večeras smo gledali pravu demonstraciju sile. Dominaciju i furiozan finiš. Zmajčeki su ispisali najljepšu bajku, ostala im je samo stepenica do zlata. A ako ćemo pošteno, zlato su zaslužili. Nemaju poraza, rušili su sve redom…
Šta mi možemo naučiti iz primjera Slovenije? Jedno je sigurno. Bez jakog Saveza nema jake reprezentacije, nema kontuiniteta, nema ništa. Dok Slovenci budu proslavljali medalju na Eurobasketu, mi ćemo se radovati prolasku iz pretkvalifikacija u kvalifikacije. Neke stvari se u našoj košarci moraju mijenjati, ali o tome nećemo sada.
Slovenci su osvojili dušu i srce svih ljubitelja basketa na prostoru Starog kontinenta. Pokazali su odvažnost i kako se igra svi za jednog jedan za sve. Pokazali su kako se igra kada je nacionalni interes u prvom planu, a lične sujete na stotom mjestu.
Učimo od Slovenaca!
Večeras su pobijedili Španiju sa 92:72.


