Kada je Duško Vujošević preuzeo Limož sa njim u Francusku krenuo je i Ognjen Rebić koji je prošle sezone obavljao ulogu prevodioca, a sada je i asistent nekadašnjem treneru Partizana.
Ovaj momak je košarkaško i akademsko znanje sticao u Americi i nije bio toliko poznat srpskoj javnosti, a do saradnje sa Vujoševićem došlo je na zanimljiv način. Pretprošlog ljeta bio je na probi u Partizanu i tada se prvi put sreo sa trofejnim trenerom.
– Nisam prošao probu, ali smo ostali u kontaktu i viđali se. Tražio sam klubove, imao sam nekoliko ponuda iz Srbije, ali mi to nije bilo privlačno. Pošto je već sezona odmakla, bilo mi je jasno da ću teško naći klub i onda je stigao Duletov poziv koji sam oberučke prihvatio. Sada mogu da kažem da sam doneo pravu odluku i da je velika privilegija sarađivati sa takvim stručnjakom – rekao je Rebić.
Diplomu iz ekonomije i finansija stekao je na Univerzitetu Urbana iz Ohaja, gdje je nastupao za tamošnje Blu Najtse. Zajedno sa njim u ekipi su bili Banjalučani Dušan Komljenović i sadašnji centar Studenta Andrej Tomić.
– Nikada prije nisam sarađivao sa čovekom koji toliko zna o košarci. Duletova volja za radom i ljubav prema ovom sportu su neverovatni. Obično mislite da kada čovek stari onda polako gubi strast prema poslu, ali kod njega to nije slučaj. Imam osećaj da za jedan trening naučim više nego što sam za sve prethodne godine. Sviđa mi se uloga koju imam i voleo bih da što duže sarađujemo. Privatno je veoma zanimljiv i duhovit što ljudima koji ga znaju samo sa parketa nije poznato – rekao je Rebić.
Ljudi u Limožu mnogo vole košarku i tamošnji tim, a posebno su ih oduševile prve pobjede sa Vujoševićem kada je pala do tog momenta neporažena Valensija.
– Stvorila se neverovatna euforija. Stigli smo kući u pola tri ujutru, a sačekala nas je grupa od 50 navijača i svaki je imao baklju u ruci. Imamo veliku podršku, 95 odsto ljudi u kolima nosi obeležje kluba, a dvorana je stalno ispunjena. Dosta vremena provodim sa tri naša momka iz rukometnog kluba, a jedan od njih je bivši igrač banjalučkog Borca Igor Mandić – kazao je Rebić.
Francuska liga je izuzetno izjednačena i po kvalitetu je vjerovatno najizbalansiranija u Evropi. Limož prošle sezone nije dohvatio plej-of, a ni sada nema imperativ osvajanja titule.
– Posle uvodnih uspeha bilo je malo problema da se implementira sistem, jer pojedini igrači nisu mogli da prihvate napornije treninge. Trenerski posao je mnogo stresan i 1.000 puta je teže voditi ekipu nego igrati. Imam ugovor do kraja sezone i zaista ne znam šta će biti posle. Pratim Duleta, upijam svaki momenat sa njim i samo želim da napredujem kao trener – zaključio je Rebić.
Niko kao Vesterman
Sadašnji član Žalgirisa Leo Vesterman ostavio je veliki pečat na Ognjena Rebića.
– Dočekao nas je kada smo došli u Limož i nemam reči da opišem koliko je dobar momak. Neverovatan profesionalac, bio je već naviknut na rad sa Vujoševićem. Da mi neko plati da mu nađem manu, ne bih je mogao naći. Takav čovek se jednom sreće – rekao je Rebić.
Mekejleb kao stijena
Prošle sezone u Limožu je igrao još jedan bivši igrač Partizana Bo Mekejleb.
– Ne mogu da opišem koliko je to snažan igrač. Svi znaju da je brz, ali kada vas dokači u duelu to nije nimalo prijatno. Nekoliko puta sam trenirao sa njim i svaki kontakt je veoma bolan, jer je čvrst kao stena, a u svaki duel ulazi maksimalno. Prijatelji iz Beograda su mi tražili njegov dres, mislim da sam imao bar 100 narudžbi. Bo se rado seća Partizana i Beograda i priznaje da mu je to najlepši period u karijeri – kazao je Rebić.
Izgubljeni u prevodu
Vrijeme provedeno sa Vujoševićem je veoma zanimljivo i postoji mnogo anegdota.
– Rekao mi je da mu ne treba prevod kada priča sa Vestermanom, ali bi Leo poslije njihovih razgovora dolazio do mene i pitao o čemu je Dule pričao – sa smijehom se prisjeća Rebić.


