HomeBhbasketWoman basketČelične djevojčice iz Zenice u polufinalu: Čelik BH Telecom u Areni bolji...

Čelične djevojčice iz Zenice u polufinalu: Čelik BH Telecom u Areni bolji od Leotara

U trećoj utakmici četvrtfinala play offa za prvaka BiH za sezonu 2023/2024, košarkašice Čelika su bile večeras, 20.4.2024.godine, domaćini ekipi ŽKK „Leotar 03“ iz Trebinja. Gradska Arena „Husejin Smajlović“ u Zenici, centralni teren, početak u 19 sati, pred oko 150 gledalaca.

U susretu između domaće ekipe KŽK Čelik BH Telecom i ŽKK “Leotar 03“, u tzv. majstorici, sigurnu pobjedu su ostvarile domaće košarkašice Čelika i plasman u polufinale play offa za prvaka BiH.

Konačan rezultat i rezultati po četvrtinama:

KŽK Čelik BH Telecom – ŽKK „Leotar 03“ 82:63 (18:12), (26:12), (15:18), (23:21);

Glavni sudija bio je Ernad Karović, sudija 1 Ivan Jurić, sudija 2 Amer Bambur, delegat Miodrag Vujović.

Sastav ekipe Čelika, poeni:

Amna Isaković (cap) 10, Sanja Radulović 14, Marina Ristić 8, Ajla Selimović 19, Berina Mustafica 18,

Ema Mačkić 3, Lamija Talić 3, Merjem Halač, Emina Zukić, Emana Pašalić 5, Džejla Šestić, Zerina

Kadić 2. (Glavni trener Aida Kalušić, pom.trener Nedim Šišić);

Najefikasnije u ekipi Čelika: Ajla Selimović 19, Berina Mustafica 18 p. + 10 skokova (double-double učinak), Sanja Radulović 14 i Amna Isaković 10 poena.

Najviše poena za Leotar postigle Jovana Milaković 19 i Anđela Lalović 14 poena.

Nakon iznenađujućeg poraza Čelika u Trebinju u drugoj utakmici, košarkašice Čelika su morale uložiti dodatni napor, te su u trećoj utakmici, tzv. majstorici morale potvrditi ulogu favorita u ovom dvoboju i prolaz u polufinale play offa.

U prvim minutama utakmice prilično izjednačena utakmica, ali su u finišu četvrtine domaće košarkašice povećale prednost na 18:12. Na početku druge četvrtine Čelik pravi seriju od 12:0 i rezultat je 30:12.

Do poluvremena domaće su održavale stečenu prednost, pa je na poluvremenu plus 20 poena za domaće (44:24). Treće četvrtina je bila dosta izjednačena, završila je rezultatom 15:18 za gošće iz Trebinja, te je nakon treće četvrtine 59:42 za domaće.

U posljednjoj četvrtini trenerica Čelika, Aida Kalušić, je dosta rotirala, a šansu su dobile i igračice sa manjom minutažom, koje su uspjele sačuvati stečenu prednost iz ranijeg perioda utakmice do konačnih i zasluženih, plus 19 poena za Čelik (82:63). Sve igračice iz rostera Čelik dobile su priliku da nastupe u večerašnjem meču.

Dakle, pobjednik duela Čelik BH Telecom / „Leotar 03“ Trebinje je ekipa Čelika i ona ide ide u polufinalu na ekipu Orlovi iz Banja Luke, dok je pobjednik duela Jumper / „Zrinjski 2010“ , ekipa Jumpera i ide u polufinalu na ekipu Lavovi iz Brčkog.

Četvrtfinalna i polufinalna serija igra se na dvije dobijene utakmice, dok je finale planirano na tri dobijene utakmice.

Sistem takmičenja je takav da su dvije prvoplasirane ekipe ligaškog dijela takmičenja ostvarile direktan plasman u polufinale i imaju prednost domaćeg terena. To su ekipe Orlovi iz Banja Luke i Lavovi iz Brčkog.