KK Bosna je u katastrofalnoj situaciji. Studenti su ostali sa samo osam igrača, a nakon što su odbili da putuju u Ohrid na utakmicu ABA dva lige, taj susret je registrovan rezultatom 20:0.
Klub su napustili gotovo svi glavni igrači, a dodatni problem predstavljaju i laži i obmane čelnih ljudi Studenata koji već mjesecima ne ispunjavaju svoje obaveze. Prvi košarkaš koji je napustio Bosnu ove sezone je Goran Ikonić, legenda kluba, koja je napustila klub, kako bi ukazao na sve što se dešava u klubu, no stvari se nisu promijenile ni nakon njegovog odlaska.
On je u razgovoru za sport1.ba otvorio dušu i govorio o razlozima odlaska iz Bosne kao i katastrofalnim danima koje klub proživljava. – Ja sam otišao prvi ne bi li ukazao na sve to što se dešava u klubu, na to što Uprava nije imala sluha ni za igrače, ni za stručni štab jer smo radili u stvarno lošim uslovima. Prošle sezone smo napravili rezultat, ušli smo u finale poslije dugo vremena, ali oni nisu tu ekipu ispoštovali, ostali su dužni po dvije-tri plate kao i nekim dobavljačima, te su već ušli u neki dug. Onda su preambiciozno ušli u sljedeću sezonu iako su znali da imaju taj dug, ubacili su ekipu u tri takmičenja što je nelogično i po meni nenormalno. Koliko god je ta FIBA Europe Cup loše takmičenje, tu igraju ekipe koje imaju novaca i sredstava, a oni su znali da nemaju sredstava, pa su ipak ušli u taj projekat. Ne znam kome je to valjalo, neki iz Uprave pričaju da je to Turkish Airlines zahtjevao kao sponzor. Ipak, ja prije svega najviše mislim na Damira Krupaliju koji je bio igrač i koji zna te neke stvari. Trebao je kao sportski direktor da objasni da to nije lagano takmičenje, da je to skupo takmičenje prevashodno što su skupa putovanja, organizacija utakmica, sudije. Moraš napraviti također i konkretnu ekipu za to takmičenje i to se mora predočiti sponzorima ako želiš takvo takmičenje, znajte da to toliko košta, i ekipa i putovanja, govori Ikonić za sport1.ba i nastavlja:
Po nekim mojim informacijama dali su nam dvije-tri karte za putovanja i to je to. Gdje su organizacije domaćih utakmica, gdje je ekipa koja je na kraju i najviše ispaštala jer nije bila adekvatna tom takmičenju, a pogotovo što se igrala još i ABA dva i Liga 11, rekao je Goran Ikonić u uvodnom obraćanju za naš portal i dodao kako je čuo kako se takmičenje FIBA Europe Cup moglo otkazati. – Čuo sam da se moglo otkazati, samo da su malo zagrizli više, da kažu pred utakmicu sa Ludwigsburgom, da kažu da smo dobili da igramo ABA dva ligu, mogli su se javiti FIBA-i i reći da nemaju sredstava za takmičenje. Oni pričaju o basnoslovnim kaznama, ali to nije tačno. Nekome je bilo u interesu da igramo tu Evropu. Kome? Ja ne znam. To treba malo dublje ući jer predsjednik i direktor kluba Sead i Damir Krupalija drže svoju turističku agenciju. Da li su tu imali svoj neki dogovor, neću da ulazim u to. Bosna po meni nije bila spremna za igranje na tri fronta, i igrački, ali i financijski. Najodgovorniji su predsjednik i direktor kluba Sead i Damir Krupalija, pogotovo Damri koji je bio igrač i koji je morao Upravnom odboru predočiti kakva je situacija. – Njih dvojica su najodgovorniji jer su oni vodili klub, oni su predsjednik i direktor. Direktor je Damir Krupalija, koji je bio košarkaš i koji je morao to Upravnom odboru da predoči. On to najbolje zna, bio je igrač 15-20 godina, igrao je jake lige i sve i da kaže, ako se ulazi u Evropu u šta se upušta, pa da se sve to sagleda. Bosna je stala na noge jednu sezonu, bolje još jednu godinu odigrati bh. ligu da se malo učvrsti, a ne da se kao prošla Uprava napravi ovako nešto. Svi bi mi da igramo svake godine Evropu, ali znamo kakvo je stanje u državi, treba biti realan. Opet su vratili klub u period kada je bila Uprava sa Bukvom na čelu, nastavio je Ikonić. Iako su ljudi iz redova Studenata prozivali Kanton Sarajevo kako im je uskratio financijsku podršku, Ikonić je to demantovao rekavši da lično zna kako je Kanton sa premijerom Dinom Konakovićem pomogao prošle godine i više nego što je trebao. – Neki ljudi su pomogli uoči utakmice sa Slobodom u Skenderiji. Svi smo mislili da će se vratiti, ali oni nisu znali iskoristiti taj momentum, po meni nisu bili ljudi za taj posao i doveli su do toga. Vidim da prozivaju Kanton da im nije pomogao, a lično znam da je Kanton sa premijerom Konakovićem na čelu koji je sam bio košarkaš i koji je sam vezan za Bosnu. Znam da je pomogao oko slučaja Vučurović, a i u toku sezone je mnogo više pomagao nego što im je obećao. Ove sezone možda nije pomogao jer je vidio da to ne vodi nikuda i da se ljudi, da tako kažem, igraju sa životima 20 ljudi koji su tu zaposleni, koji su živili od toga, dodao je Ikonić i potom se osvrnuo na to da su ljudi u Upravi radili volonterski. – Oni su volonterski, a igrači i ostali stručni štab, fizioterapeut i doktor nisu volonterski. Zato ja apostrofiram Damira kao nekog krivca jer on je taj koji treba da objasni sponzorima i ljudima šta je košarka, kako se to vodi, da to nije samo igrica, da tu ljudi ne dolaze na rekreaciju. Oni od toga žive i on je to trebao da predoči svima, a ne da kaže ja radim volonterski. Nije trebao onda ni dolaziti. Sa ovakvim vođenjem kluba, nema šanse da Sarajevo kao glavni grad Bosne i Hercegovine ima klub u ABA ligi, smatra Ikonić. – Mi smo svi dali neki entuzijazam, i fizički i psihički smo se potrošili da se Bosna vrati. Svi smo se ponadali, ja prvi sam se vratio. Igrao sam u Švicarskoj, vratio sam se tu da završim karijeru, da vratimo Bosnu gdje pripada. Mislim da Sarajevo treba da ima klub u ABA ligi, ali sa ovakvim vođenjem, nema šanse.
Ja ne znam čemu sve ovo vodi, kazao je legendarni košarkaš Studenata i dodao: – Ja sam došao tu da pomognem. Nisam dobio nijednu platu za ovu godinu. Od prošle godine su mi ostali dužni, a kada su stigle neke pare rekao sam da se plate ovi neki mlađi igrači kojima je to bilo potrebnije. Izašli smo u susret, ali oni misle da meni ne treba to iako sam udaljen od porodice. Oni su me zvali i pristao sam na ono što su mi oni ponudili. Ja sam tražio, oni nisu pristali, a onda sam rekao evo šta vi hoćete, ja pristajem, dali su mi to, ali nisu ispoštovali. Rekao sam ja odoh da rasteretim budžet i da je bolje da isplatite ove momke, neka oni ostaju. Kada je odlazio igrač jedan po jedan, oni nisu reagovali što je po meni nebuloza čista. Ja sam mogao ranije da odem, rekao sam im da sam u godinama, a oni su mi rekli da ostanem jer mogu da im pomognem. Ostao sam mjesec i džaba. Vidio sam da to ne vodi nikuda. Ljudi koji nam izdaju stanove su zvali nas igrače pred neke utakmice, a ja to nisam htio da trpim više. To se dešavalo i prošle godine, ali mi smo mislili da je to negdje zakočilo i da će biti bolje. Na kraju sve gore i gore, ako nastave ovako, sigurno će staru Upravu koja je Bosnu u veće dugove ugurala nadmašiti. Prethodne sezone je veliki broj igrača došao zbog trenera Dušana Gvozdića, klub se pokrenuo sa mrtve tačke, no sada je pitanje kakva je budućnost kluba. – Prošle sezone veliki broj igrača je došao zbog trenera Dušana Gvozdića. Bosna je dobila etiketu ekipe koja ne plaća i niko neće da dolazi, taman se to pokrenulo sa mrtve tačke, ali opet je došlo do toga da igrači sami napuštaju klub, a da Uprava ne reaguje. Ja sam u čudu. Čuo sam da prijete igračima, da im prijete suspenzijama. Kakva suspenzija, kada igrači mogu da idu jer nisu ispoštovani. Doveli su do toga da Bosna ide sa osam igrača u Ohrid što je po meni veća bruka nego ne otići. Igrači nisu ništa krivi, oni su tu trenirali, nadali se boljem i čekali. Neki imaju porodice koje hrane od toga, poručio je nekadašnji reprezentativac BiH koji ne može da vjeruje da se prijeti igračima, a ne pojavljuje se kada im se nešto obeća. – Ne mogu da vjerujem da je počeo da prijeti igračima, a ne pojavljuje se. Ili obeća igračima, a ne ispoštuje. I oni su nečija djeca i ljudi koji žive od toga i kojima treba prići ljudski i reći, ljudi, ne možemo ovako. Ja sam govorio da napravimo ekipu da igramo bh. ligu ove godine, poletili smo previše, ali niko neće da prizna grešku. Prihvatite odgovornost. Sujeta je najgora. Trebali su izaći u javnost i reći sačuvaćemo tri-četiri igrača, ostalo će biti mladi, da pokušamo ostati u ligi, a da ispoštujemo momke koji su tu, te da vratimo dugove. No, oni su iz mjeseca u mjesec išli ka dole, obaveze dolaze i dolaze. Ikonić je za kraj rekao da ne može da vjeruje da je drugi put nasjeo na to da ga izvaraju, prvi put Bukva, a drugi put Krupalija.
– Ni prošla godina se ne bi završila, a kamoli Vučurović isplatio i ostalo ime Bosne da nije Dine Konakovića. Oni opet prozivaju njega, ali ja ne vidim svrhu, zašto čovjek da im da. Sami su krivi što su doveli do toga. Na ljeto kada su ostali dužni, da su malo počeli da rade i da se ganjaju sponzori, te da se napravi neka ambicija da se dovode mladi igrači, da se nečemu okrene, a ne ”dužni smo, hajde tri lige ćemo igrati”. Nije mi jasno da sam već drugi put nasjeo da me izvaraju, jednom Bukva, drugi put Krupalija. Povrijeđen sam, očekivao sam da ću ljepše završiti karijeru u klubu gdje sam igrao najviše u karijeri. To mi je bila šesta godina u Bosni, nigdje nisam igrao duže, smatram ga svojim. Izlazio sam mnogo puta u susret, ali eto tako se ružno završilo, bacilo je mrlju na moju karijeru što mi je najviše krivo. Nemaju plana uopšte, da naprave ekipu koja može da ostane u ligi. Ako se sada Bosna ugasi, ja ne znam kada će se ikada pokrenuti košarka u Sarajevu, kada će bilo koji igrač doći u Bosnu kada sve ovo pročita, završio je Goran Ikonić u razgovoru za sport1.ba.


